DVPH – „Natuke veel“

Natuke_veel_voldik_360x120mm_02.indd DVPH Natuke veel

Superbandiit Records 2014

Tekstid: Johan Kullerkup (PH)
Muusika: Anton Makejev (DV)
Miksis: Anton Makejev, Gert Laanemets
Masterdas: Gert Laanemets

Kaasa teevad: Jarek Kasar, JOC, s´Poom, Alko, Wst

DVPH on pidevalt viljelenud unejutulise tempoga räppi. Selle albumi ajal tundub, et Hirm ise mingil põhjusel magab ja Dragani rütmid on ka unenägude põhjal kokku miksitud, ja laulud lummavad, kui oled parajasti mõtlikus seisundis ja süda lööb rahulikult (Dragani rütmiga ristpistes). Aga kui albumi playlist juba mitmendat korda sama laulu ette viskab, siis hakkavad laulud venima ja uimama. Pikad sõnadeta biidilõigud ja laulu jooksul mitukümmend korda korduvad refräänid jätavad sisutäite mulje. Külalised, kes paaris laulus kaasa teevad, on see-eest ärkvel ja õnneks rebib PH mõnel rajal ise ka natuke agressiivsemalt (Pikk laud).  Üldse on Põhjamaade räppimise juurest liikunud küll pigem biiti jutustamise poole, aga väärib tunnustust, et ta on oma jutuga kuskile edasi ka jõudnud ja ei korruta aastate kaupa samu mõtteid. Kuigi fännidelt nõuab see kohanemisvõimelisust, sest kui omal ajal korjas ta kuulajaid üles raju bättelräpi ja ühiskonnakriitikaga, on see nüüd muutunud tagasihoidlikumateks  eluvaatlusteks (mida enam eemaldun ma noorusest, seda enam on mul suva sulavatest poolustest). Aga samas on vanad fännid eeldatavasti temaga koos titeeast välja kasvanud. Tekstidest on kadunud noorusega vabandatav kohmakus, lihv on peenem ja stiil küpsem.

Taustad on räpi enda kõrval omaette kunsttükid ja loodetavasti keegi vahepealseid eetripause ja teisi Dragani soolosid kuulates vahele ei jäta, sest need just teevad sellest albumist täie teose. Pole mingit muljet, nagu selles albumis oleks laule suvaliselt plaadile kokku keevitatud, see on etendus kahes vaatuses vaheajaga (Hooaja väline paus) ning kulisside avamise ja sulgemisega. Tore kuulda, et lugudesse pole topitud mingit laulmist, tänapäeva popräpis tundub ju kohati, nagu räpp oleks ainult niisama saateks kõrval ja tegelikult keegi seda ei kuula ning rahva meelitab laivi ainult glasuurina ilutsev refräänilaul. Meloodilise lisa vajaduse täidavad sellel albumil DV taustad väga ilusti ja loovad meeleolu paremini kui sõnadega laulujupid seda oleksid teinud, ja nagu meisterlikule albumile kohane, oleks iga rada täiesti kuulatav nii ilma biidi kui ilma sõnadeta. Ainult see stiil on sellel biidimeistril väga kindel ja mitte just väga vaheldusrikas – vaat et kuulajad pikapeale kogemata ära harjuvad ja unustavad, et selles midagi nii erilist on…

Igatahes ei unusta kuulaja ära, et tegemist on DVPH-ga ja et albumi (mille kaanele oleks punane telefon ka ilusti sobinud…) nimi on Natuke veel. See on ju DVPH, ja DVPH on lihtsalt nii hea, ja muide – me jutt käib siin endiselt DVPH-st, kui see teil selle lause jooksul vahepeal meelest ära läks. Nagu kui Fox Life’s on ka iga reklaamipausi ajal mitu reklaami sellest, et üks väga hea telekanal on tegelikult Fox Life ja vaadake ikka seda, tekib tahtmine meelega teisele kanalile vahetada. Kui laulud parajasti artistinime nagu mingit brändilogo ei korruta, siis jutustavad nad alatasa sellest, kuidas need laulud neil valmivad ja mis see nende räpp endast kujutab. Teema on seega pooltes lauludes meta ja tekitab ootuse suure hulga sügava ja suure sisu järele, kui sellest nii huvitav ja pikk kirjeldus on loodud, aga sisu nii palju ei olegi. Selline asi on Põhjamaade juures krooniline. Palju on pikka juttu DVPH surematusest, olemusest ja riimide loomisest, aga muud teemat vähem. No ei mõju usutavalt, et DVPH ainult iseendast rääkida oskab. Igatahes serveerib Hirm seda juttu siiani maitsekalt ja kaitseb auga bättelitel kätte võidetud tiitleid. Ja lõpuks ei üllata see kedagi, kui DVPH jälle aasta parima hip-hop-albumi tiitli kinni paneb.

Mariin Lõksuhiir

Üks kommentaar “DVPH – „Natuke veel“

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.