Maailma lõpp algab Bergslagenis.

võtiSara B. Elfgren, Mats Strandberg

“Ring”, 2012. 403 lk.

“Tuli”, 2012. 500 lk.

“Võti”, 2014. 660 lk.

Varrak

Rootsi keelest tõlkinud: Kadi-Riin Haasma

Toimetanud: Hille Lagerspetz

2011. aastal ilmus maailma ulmemaastikule uue salapärase noortetriloogia esimene osa meie põhjanaabritelt Rootsist, mis kannab nime “Ring” ning on nüüdseks leidnud endale järjed “Tuli” ja “Võti”. Rootsi autorid Mats Strandberg ja Sara B. Elfgren on kirjutanud sarja kahasse ning praeguseks on kõik raamatud ilmunud ka eestikeelses tõlkes.

Loo peategelased, seitse noort, elavad Rootsi väikelinnas Engelsforsis, mida nad peavad kõige üksluisemaks paigaks siin ilmas. Peale selle ei ühenda noori pealtnäha miski, kuni hetkeni, mil nad avastavad, et on nõiad ning et nende saatus on teinud neid Väljavalituiks, kelle õlul lasub suur ülesanne. Päästa maailm. Ja et otse loomulikult on just Engelsfors maailma kõige aktiivsema maagiatasemega linn. Kolme gümnaasiumiaasta vältel seisavad nad silmitsi raskete katsumustega nii võitluses deemonitega kui ka inimsuhetes ning eneseotsinguis.

Selline tutvustus kõlab natuke nagu ükskõik milline ulmeraamat siin maailmas. Jah, ja nii see ju ometi ongi, kuid siiski on selles sarjas miskit väga ehedat ja elulist, mis on pahatihti paljudes analoogsetes lugudes kaduma läinud. Strandbergil ja Elfgrenil on õnnestunud tuua iga tegelase karakter esile nõnda, et see on usutav. Mõnes mõttes lõhuvad autorid igaühega neist levinud stereotüüpe ja aitavad mõista, mis võib peituda pealispinna all. See muudab raamatud eriliseks ja nauditavaks.

Lisaks ulmemaailmale on autorid maalinud väga realistliku pildi elust selles Rootsi väikelinnas, mis lubab meilgi kogeda nende hallide koolikoridoride lõhna, tasast vestlust Engelsforsi pargis, suuri konflikte ja väiksemaid vastuolusid, metsa, mis on kaunis, kuid kuivab, kohalike joodikute istumispaika, sotsiaalosakonda ja räpaseid tualettruume, milles võib hetkeks leida rahu, kui otsida, koolikaaslase surma järel seinale kraabitud teateid: ”R.I.P./ME IGATSEME SIND!!!/LIVE FAST DIE YOUNG AND LEAVE A GOODLOOKING CORPSE/ HEA PEDE ON SURNUD PEDE/ANNA ANDEKS/ IT’S BETTER 2 BURN OUT THAN 2 FADE AWAY” (“Ring” lk 119). Muigamapanevalt eluline…

Peategelaste eludega ei ole Rootsi kirjanikud sama ettearvamatud kui näiteks G.R.R. Martin, kuid üllatusi jagub siiski. Tõsi, negatiivse poolena võiks ehk välja tuua selle, et iga raamatu lõpu eel võib olla peaaegu kindel, et asjalood laabuvad. Pinge ei saavuta oma täit potentsiaali ja lugeja jääb ootama midagi, mida ei tule. Kuid ootused sõltuvad kindlasti ka lugejast endast…

“Ring”, “Tuli” ja “Võti” võivad mõnele olla värskendavaks kõrvalepõikeks tavapärase lektüüri juurest, et siis taas uue pilguga sellesse süüvida. Siirus, millega lugusid meile esitatakse, kutsub meid kaasa saama osa sellest imelisest seiklusest ning jätma muu viivuks eemale. Võib-olla ongi triloogia elulisus põhjus, miks sellesse on nii kerge sukelduda ka inimesel, kelle meelislugemine ei ole ulmeromaan. Julgen siiralt soovitada seda kõigile, ka täiskasvanuile, kes naudivad aeg-ajalt noortekirjanduse lugemist. Või neile, kes tahaksid seda nautida.

PS. Miks tasub veel Engelsforsi triloogiaga tutvuda? Nimelt sellepärast, et sarja autorid Mats Strandberg ja Sarah B. Elfgren külastavad kevadel 2015 HeadRead kirjandusfestivali Tallinnas ning seal avaneb lugejal võimalus nende endiga kohtuda. Lisaks sellele võib üsna pea oodata Engelsforsi triloogial põhinevat filmi.

Maria Koff

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.