Kohtumine Lindmehega

tumblr_inline_nht0v58aYw1r1zoa2„Lindmees ehk (võhiklikkuse ootamatu voorus)“ (Birdman: or (The Unexpected Virtue of Ignorance), USA 2014, 119 min)

Režissöör: Alejandro González Iñárritu

Stsenaarium: Alejandro González Iñárritu, Nicolás Giacobone, Alexander Dinelaris ja Armando Bo

Montaaž: Douglas Crise ja Stephen Mirrione

Operaator: Emmanuel Lubezki

Osades: Michael Keaton, Emma Stone, Zach Galifianakis, Naomi Watts, Lindsay Duncan, Edward Norton

Alejandro González Iñárritu maailma kinodes laineid lööv „Lindmees ehk (võhiklikkuse ootamatu voorus)“ on lugu… millest? Kuulsusest? Armastusest? Teatri- ja filmimaailma telgitagustest? Ühe mehe suhetest tütre, ühiskonna ja iseendaga või just tütre, ümbritseva maailma ja tema sisemise Lindmehe suhtest temaga?

„Lindmees“ räägib kunagisest filmitähest Riggan Thomsonist, kes nüüd proovib laineid lüüa lavastaja ja peaosatäitjana Broadwayl. Asja teevad keerulisemaks äsja võõrutusravilt naasnud tütar Sam (Emma Stone), kellega ta oma enesekesksuse ja tööle pühendumise tõttu kuigi lähedane pole, viimases hädas üheks osatäitjaks haaratud kuulsus Mike (Edward Norton), kes Riggani ja kõigi teistega hoolimatult käitub ja end üsna nõmedalt üleval peab, üks eriti jäle kogu lavastust veega alla lasta lubav teatrikriitik (Lindsay Duncan) ning Riggani enda järjest progresseeruv usk, et suudab mõttejõul asju liigutada ja tänavate kohal lennata.

Kinno minnes olid mu ootused äärmiselt kõrgel. Film, mis võitis kaks Kuldgloobust ja kandideerib üheksale Oscarile, on juba minust sõltumatult „hea film“ ja see mõjutab vaataja suhtumist päris suurel määral. Oma osa oli ka sellele juba PÖFFi ajal tehtud reklaamil ning treileril, mis tundus ühtaegu natuke hipster ja piisavalt eluline. Istusin Coca-Cola Plaza suurimas saalis ja elevus oli suur.

Lugu oli palju lihtsam, kui oleksin osanud arvata. Mõnd asja, mis juhtus, oleks võinud ka varem ette ennustada, sest „filmides niimoodi tehakse“. Siin aga olin juba enne kindel, et nii lihtne see ju ometi olla ei saa ning kui tuli välja, et ikkagi oli, ei tundnud ma end reedetuna, vaid nagu oleks mind niimoodi kergelt ja sõbralikult nöögatud. Ometi suutsid need väikesed lihtsad asjad panna kokku midagi võrratult keerulist.

Algus- ja lõputiitrid tekkisid ekraanile tähthaaval ning tähestikujärjekorras. Aeg-ajalt ilmus nurga tagant välja trumme mängiv mees, kellel kogu süžeega mingit pistmist polnud. Soundtrack’iks oli ainult klassikaline muusika.

Kui midagi üldse ette heita, siis mind alati natuke häirib, kui filmis nooremat generatsiooni ainult nutitelefonide ja sotsiaalmeedia kaudu kujutatakse. Kui tütar isale pahaks paneb, et „sul pole isegi oma Facebooki lehte“, mõjub see natuke võltsi ja pingutatuna, nagu noored muust ei mõtlekski.

Kõige viimane kaader oli see, mis mulle kuni kinost väljumiseni hästi laia ja debiilse naeratuse näole surus. Mõnikord tundub see pigem nõme ja kergema vastupanu teed minek, kui filmi sellise „noh mõtle nüüd ise, mida see tähendas“ -noodiga lõpetada püütakse, kuid siin oli vastupidi. Ei mäleta, et mõni lõppkaader mulle kunagi sellest tugevamana oleks näinud.

Kas film vastas mu ootustele? Tegelikult mitte täiesti, kuid siin oleks õigem süüdistada ootusi, mitte filmi. Lootsin eelkõige seda tunnet, mis pärast väga hea filmi vaatamist minu üle valitseb – seda kirjeldamatut soojust ja kindlat usku, et täna lähen koju ja muudan maailma. „Lindmees“ seda tunnet ei tekitanud, küll aga tegi see midagi muud. See talletus ühte minu mälu tagumisse soppi ning ootab seal kannatlikult hetke, mil ma mõistan, et ehk seda maailma polegi tarvis muuta.

Saara Liis Jõerand

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.