Müstiline “Krabat”

14150EE1B27DA7EE1FBA8365FBE23F27D4B263643A354DFB61F746FFAE3AB093Lavastus: “Krabat”

Lavastaja: Diana Leesalu

Kunstnik: Jaagup Roomet

Helilooja: Ardo Ran Varres

Osades: Andrus Vaarik, Märt Pius, Mikk Jürjens, Alo Kõrve, Tõnn Lamp, Indrek Ojari, Priit Pius, Mart Toome, Andero Ermel, Veiko Tubin, Henrik Kalmet, Karl-Andreas Kalmet, Kaspar Velberg, Argo Aadli, Maiken Schmidt jt.

Kokku on saanud Ottfried Preussleri menukaim romaan ja Eesti armastatuim teater ning sündinud Linnateatri lavastus „Krabat“. Asjaolu, et teos on põhikooli kohustusliku lugemisvara hulgas, tekitab etendusele rohkearvulise tänuliku sihtgrupi, millesse kuulun antud arvustuse autorina ka mina.

Krabati lugu jutustab trobikond tuttavaid Linnateatri nägusid, igaüks edukalt kehastunud oma iseäralikku rolli. Ma ei räägi ainuüksi peaosatäitjast Märt Piusist, kellel harva pettumust valmistada õnnestub, vaid kõikidest veskipoiste kehastajatest. Eredalt jäi meelde Indrek Ojari, kes mängis ullikesest Juro petliku rolli osavalt välja. Meeste seas ei jäänud märkamata ka Maiken Schmidt oma armsas Krabati tütarlapse rollis, ta mõjus veskis ja poisi mõtetes valitseva sünge meeleolu taustal valguskiirena, õlekõrrena Krabatile, keda ähvardas Andrus Vaariku kehastatud Meistri juurde igaveseks lõksu jäämine.

„Krabat“ on silmapaistvalt kulukas ja tehnilisest poolest põhjalikult läbi mõeldud lavastus, vaatajat üllatatakse kolme tunni jooksul arvukate mustkunstitrikkide, video- ja heliefektidega. Massiivsed tolmu üles keerutavad hammasrattad, mis Põrgulava veskiks muudavad, mõjusid mulle kui esimeses reas istujale esmapilgul lausa ehmatavalt. Visuaalsed efektid Krabati unenägudest, lumetormist ja ronkadeks muunduvatest veskipoistest annavad tehnilisele poolele viimase lihvi. Vaatamata sellele, et filmikunstiga võrreldes on teatri võimalused piiratud, on koos sobiva muusika ja dekoratsioonidega õnnestunud luua samasugune pingeline meeleolu, mida tekitas mus Preussleri teos. Jaagup Roometi kunstnikutöö ja Ardo Ran Varese muusikaline kujundus  jätavad sügava mulje ja võin julgelt öelda, et selleks kulunud vaev on end kuhjaga ära tasunud.

„Krabat“ paistab silma innovaatilisuse ja meelelahutuslikkusega, mida kinnitab ka teatri kodulehelt leitav info sihtgrupi kohta: „lavastus on mõeldud nii täiskasvanutele, kes armastavad maagiat, seiklusi ja muinasjutte, kui ka noorematele vaatajatele.“ Peab tunnistama, et etenduse visuaalne külg oli niivõrd köitev, et sisulistesse sügavustesse süvenemine kippus tagaplaanile jääma. Lugu anti edasi lihtsalt ja mõjuvalt ning see teebki lavastuse sobivaks alg- ja põhikooli lastele, kes teatrist keerulist filosoofiat veel ei otsi. Kes meist ei teaks, et armastus võidab kurja, aga ikka on hea seda aeg-ajalt meelde tuletada.

Linda Nõmmik

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.