Intervjuu Carolina Pihelgasega

Pihelgas

Carolina Pihelgase neljas luulekogu “Kiri kodust” on nomineeritud 2014. aasta Eesti Kultuurkapitali kirjanduse sihtkapitali aastaauhinnale luule kategoorias. Kaktus vestles lühidalt Carolinaga.

 

Foto autor: Bach Máté

 

2014. aastal andsite välja luulekogu ja ning Konstantinos Kavafise „Kogutud luuletuste“ tõlke, samuti tegelesite koos Hasso Krulliga luuletõlkimisega (http://luulet6lgendus.blogspot.com). Mida toob aasta 2015?
Mõlemad raamatud küpsesid tegelikult üsna kaua. „Kiri kodust“ esimesed tekstid valmisid 2012 hilissügisel, Kavafisega hakkasin tegelema veelgi varem. See, et need kaks raamatut enam-vähem samal ajal ilmusid, on osalt juhus. Samas on nad tihedalt seotud – Kavafis on päris kindlasti mõjutanud minu tekste ja see, kuidas ma ise kirjutan, on mõjutanud Kavafise vahendamist.
Sel kevadel on ilmumas minu ja Hasso Krulli koostatud radikaaltõlgete kogumik Marie Underi „Sonettidest“. Palusime viiekümnel eesti luuletajal uuesti kirjutada ühe Underi soneti, tuua see tänapäeva luule keelde. Tulemuseks on läbilõige eesti luulest anno 2015, tõeliselt uhke ja kirju kompott peaaegu kõigist võimalikest kirjutamisviisidest.
Tõlkimisega tegelen üsna järjepidevalt, samuti olen alustanud uue luulekogu kirjutamist.

 

Teie luulekogus „Kiri kodust“ võib leida midagi kõigist aastaaegadest. Milline on Teie lemmik aastaaeg ja miks? Kas see inspireerib Teid kuidagi eriliselt?
Selles luulekogus on mitmeid tekste, mille taustaks on talvised maastikud, lumi. Mu enda jaoks pole küll tegu aastaaja-luulega, pigem on talv selles raamatus teatav karge, jäätunud olek; tumm ja liikumatu asjade seis. Ja lumi on nagu mälestuste ja möödunud aja arhivaar, kes talletab kõik jäljed.
Kõik aastaajad on toredad. Praegu ootan küll juba kevadet 🙂

 

Noorte kirjanduse väljaande „Värske Rõhk“ peatoimetajana oskate ehk kõige paremini hinnata, kas noori kirjanike on Eestis piisavalt ning kuidas julgustada noori oma mõtteid paberile panema?
Noorte loomingulist eneseväljendust, olgu selleks siis teater, muusika, kunst või kirjandus, tuleks alati julgustada. Samas ei tähenda see, et kõigist peaksid saama kunstnikud, kirjanikud jne – see tee on pigem vähestele. Aga loovus ja loomingulisus aitavad maailma mõtestada, rääkimata sellest, et pillimäng või joonistamine on palju nauditavam ajaviide kui tuimal pilgul teleka vahtimine.
Värskesse Rõhku saabub kaastöid päris palju ja püsival hulgal. Nii et noortest kirjutajatest ei tundu puudust olevat. Küll aga tekib mõnikord kahtlus, kas noor autor enne kirjutama asumist ja ajakirja kaastöö läkitamist on ikka võtnud vaevaks midagi üldse lugeda. Siiski, viimase paari aasta jooksul on esile kerkinud mitmeid huvitavaid noori kirjutajaid ja küll neid ilmub ka edaspidi, selles pole kahtlust.

 

Teoses „Kiri kodust“ kumab läbi ootus ja ootusärevus muuhulgas ka välisriikidesse mineku või seal oleva ees. Kas välismaa magusus paelub ka Teid või hoiate pigem oma juurte juurde?
Luule juures on alati huvitav see, kuidas teksti on võimalik sisse lugeda ka selliseid asju, millele autor ise üldse pole mõelnud – hea tekst ongi vast selline, mida lugeja saab seostada omaenda isikliku kogemuse ja eluga. Olen üsna palju reisinud ja mõnda aega ka välismaal elanud. Reisimine, eriti noores eas ja väljaspool Euroopat, muudab maailma avaramaks ja aitab paremini mõista mitte ainult teisi, vaid ka iseennast. Siiski pean tunnistama, et just selles raamatus on reisimist küll peamiselt sisemaastikel.

 

Kus on Teie mõtetemeka ehk kas õiged sõnad leiate kodus olles, looduses või hoopis mõne kohvikulaua taga?
Kõige mõnusam on tööd teha kodus, oma laua taga. Kohast tähtsam on ehk isegi õige hetke leidmine, et olemine oleks piisavalt vaikne ja selge.

Küsis Andrea Annus.

Andrea arvustust Carolina Pihelgase luulekogule “Kiri kodust” loe siit!

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.