Armastus peale surma

seeont

 

Toomas Raudam “See on T”

Eesti Keele Sihtasutus, 2014. 52 lk.

Kujundanud Andres Rõhu

 

 

Toomas Raudami viimane luulekogu ,,See on T’’  kütkestab kindlasti nii luule- kui proosaarmastajaid.  Raudam on ka ise öelnud,  et tema luuletused on justkui kokkupandud luule ja proosa.  Kui autoril on elutarkust ja kirjutisi juba nii palju, on seda ka luulet lugedes tunda – luuletused on väga elulised, ühtaegu kurvameelsed ja rõõmsameelsed.

Raamat paelus mind, kuid samal ajal lükkas eemale. Tundeid, mis luulekogu lugedes mind valdasid, on üpris raske sõnadesse panna.

Raudami luule on väga otsekohene.  Mõtted on antud edasi nii otse ja ilustamata, et alguses,  alles raamatut lugema hakates,  ei suutnud isegi uskuda,  et siin mingit hookus-pookust pole,   et  see kõik on tõesti nii mõeldudki.  Seetõttu oli alguses mõtteid kinni püüda kohati isegi raske, sest  olen harjunud lugema rohkem n.- ö. läbi lillede kirjutatud luulet.  Kuid mida sügavamalt raamatusse sisse elasin,  seda lihtsamaks, selgemaks ja puudutavamaks tekst muutus.

Luulekogu iseloomustuseks sobiks hästi sõna morbiidsus. Enamik luuletusi on kas kaudselt või päris otseselt seotud surmaga. Kui intervjuus Raudamiga küisisin, millest see tuleb, vastas autor,  et seal, kus on surm, seal on ka armastus.

Toomas Raudami vastuse üle mõtiskledes sain aru, et alati, kui keegi siit ilmast lahkub, tajuvad tema lähedased armastust lahkunu vastu rohkem kui kunagi varem. Kuigi paljud seda ei tunnista, on see siiski kõikide inimestega nii. See on lihtsalt see, millised oleme. Me ei oska armastust oma kallimate vastu väljendada, kuni pole liiga hilja. Kuid samas, kunagi pole ju liiga hilja.

Olivia Tammisto

Olivia intervjuud Toomas Raudamiga loe siit!

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.