Vabadusest ja õnnest

hüppa-tulle

Maarja Kangro “Hüppa tulle”

Nähtamatu ahv, 2014

Illustreerinud Kirke Kangro

Kujundanud Jaanus Samma ja Katri Haarde

 

 

You can climb a mountain, you can swim the sea
You can jump into the fire but you’ll never be free

Täpselt nii laulab Harry Nilsson 70ndatel plaadile pandud laulus, mille järgi on nime saanud nii Maarja Kangro uus kogumik ise kui ka selle kolmas novell „Mõisas ehk hüppa tulle“. Ükskõik, kas ronid mäkke või hüppadki tulle – miski ei aita, sest päriselt vabaks ei saa. Isegi siis, kui oled ülbitsevale bemmivennale haamriga vastu pead virutanud ja löögiriista hüljatud sigala kõrvale maha matnud, selgub, et haamer on su õele väga armas ning ta soovib seda tagasi.

Ometi on pealkiri käskivas kõneviisis. Muidugi, hüppa ikka sinna tulle! Uju meres, roni mägedes, pane end uue Opel Meriva loosimisele kirja ja mine sinna igast küljest kahtlasena paistvale Rumeenia luulefestivalile, sest just see hoiabki meid elus.

Iga loo peategelased on noored naised, kes paljuski üksteisega sarnanevad, kuid kõrvaltegelaste galerii on värvikas. Need muigamapanevad paroodiad meid iga päev ümbritsevatest inimtüüpidest, tegelaste sisemonoloogidesse pikitud alateadlikud, pealtnäha  täiesti sisutühjad mõttekillud ja argiste pisidetailide tabavad kirjeldused pakkusid nii äratundmis- kui avastamisrõõmu, sageli mõlemat korragagi.

Lugesin raamatu ühe hooga läbi. Stiil ja sündmustik on lihtsad ning ei aja taga erilisi kõrgusi ega sügavusi. Võib-olla just see mind lugemist alustades häiriski, aga pikapeale muutus selgus, vastupidi, väga mõnusaks. Pealegi on raamat selge ainult esmapilgul – kui natuke ka ridade vahele vaadata, avanevad üha uued salajased mõtted ning peidetud naljad.

Ooohooho-aah-aah
We  can make each other happy
We can make each other happy
We can make each other happy

Sarnaselt Nilssoniga on tullehüppamise vahel ruumi ka lõputult korduvale refräänile. Kokkuvõttes otsime me ikkagi õnne ja see, kes või mis meid õnnelikuks teeb ja ka ise seeläbi õnnelikuks saab, on inimeseti erinev.  Nimelt seda erinevust annabki „Hüppa tulle“ väga hästi edasi.

Saara Liis Jõerand

Saara intervjuud Maarja Kangroga loe siit!

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.