Kuulan, aga ei kuule.

hõimud

Lavastus “Hõimud”

Autor: Nina Raine

Lavastaja ja muusikaline kujundaja: Priit Pedajas

Kunstnik: Riina Degtjarenko

Osades: Tõnu Oja, Kaie Mihkelson, Piret Krumm, Tiit Sukk, Pääru Oja, Marta Laan

Draamateatris lavale toodud “Hõimud” on intrigeeriv vaatemäng, mille põhiliiniks on empaatiavõime kurtide vastu. Kuid toimuv on vaatemänguliselt keerukam, olles mõtteliselt mitmekihiline ja pakkudes vaatajale sotsiaalselt tundlikke väljakutseid.  Eelnevalt ei olnud ma tuttav etenduse süžeega, seetõttu oli ootushorisont  suunatud reaalaega, et mõista laval toimuvat nii, nagu see on ette kantud.

Etenduse alguses avaneb publikule pilt sõnelevast perekonnast, mis tekitab paljudes äratundmismomendi. Pilku köidab söögilaua taga istuv Billy (Pääru Oja), kes eleegilisel ilmel üritab toimuvast aru saada. Ängistus Billy silmades annab suurepäraselt edasi tundeid, mis teda valdavad. See oli märguandeks, et ta erineb millegi poolest ülejäänud perekonnast. Tahaksin Pääru Ojat suure aplausiga kiita imelise rollimängu eest.

Billyt kasvatati eemal kurtide kogukonnast nagu “normaalset” inimest, justkui ei erineks ta kuulmise poolest tavainimestest. Vaen, kius ja üksteise mittemõistmine on Billy perekonnas tavanorm. Isa Christopheri (Tõnu Oja) halvustav, otsekohene ja kompromissitu iseloom lõhestab perekonda ja tekitab pingeid. Ema Beth (Kaie Mihkelson) üritab hoida perekonda koos, kuid tema pingutused ei kanna tihti vilja. Etendusse on osavalt sisse toodud õdede-vendade rivaalitsemine. Vaatamata kraapivale kodusele õhkkonnale pakutakse rasketel momentidel siiski teineteisele hoolivust ja toetust.

Autor rõhutab oskuslikult kahe venna, Danieli (Tiit Sukk) ja Billy tugevat vennalikku armastust. Elus läbi kukkunud Danielile on kõige suuremaks lohutuseks vend Billy, kelle lahkumisel süveneb Danielil skisofreenia ning tema meeleolu muutub üha depressiivsemaks. Isa jäme käitumine ei aita asjale kaasa ning ema pingutused poja vaimse tervise parandamiseks ei anna tulemust. Õde Ruth (Piret Krumm) seob perekonna läbi rõõmude ja murede ühiseks tervikuks. Ta otsib toetust ja mõistmist ning oskab hoolida ning märgata. Perekonna elu virrvarri keskel ei vaata ta mööda kellegi õnnetusest ja olgu omavahelised suhted kui mõrud tahes, pakub ta lähedastele lohutavat õlga ja mõistmist.

Billy ellu ilmub poolkurt Sylvia (Marta Laan), kellesse noormees armub. Neiu tutvustab talle kurtide maailma ning õpetab viipekeelt. Pärilikkuse tõttu on Sylvia kuulmine viimastel aastatel halvenenud ning kaob viimaks täielikult. Sylvia kuuleb enda ümber vaid ähmast kohinat. Suhe Sylviaga asetab Billy uue dilemma ette ja Billy esitab perekonnale ultimaatumi: kui nad temaga rääkida tahavad, peavad nad seda tegema viipekeeles. Billy soovi taga on inimlik vajadus olla ära kuulatud ja mõistetud. Billy on tüdinenud sellest, et talle kogu juttu ära ei tõlgita ning ta peres toimuvast osaliselt välja jääb. Kuid Billy pole ainus, kes üritab oma segipööratud maailmas ennast leida. Taolises segapuntras on ka Sylvia, kes ei soovi kuuljate maailmast lahti lasta. Ta ei ole valmis kurt olema.

Proovile on pandud publiku empaatiavõime – mida tunneksime, kui ise kurdiks jääksime. Toimuv pani sügavalt mõtlema kahele erinevale elule: kas oled sünnist saati kurt või oled olnud kuulja ning kaotad oma kuulmise. Mis tunne on, kui ühel hetkel paitab muusika su kõrvu ja teisel hetkel on sellest saanud vaid kauge mälestus.

Lavastusse on sisse pikitud paras ports särtsakat huumorit, mis muudab etenduse ka sügavamate teemade lahkamisel nauditavaks. Suurepärane näitlejate valik, kes toetavad autori mõttekäiku ja lahendavad kaasahaaravalt tegevusliine. Sügava kummarduse teen Marta Laane ja Pääru Oja oskuslikule viipekeelekasutusele, milleta poleks etenduse sõnum vaatajani jõudnud.

                                                                                                                                                                    Lauren Grinberg

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.