„Me peame minema…“

sügise unenägu

Autor: Jon Fosse
Lavastaja: Madis Kalmet
Tõlkija: Eha Vain
Kunstnik: Lilja Blumenfeld
Kunstniku assistent: Eliise Selisaar
Valguskunstnik: Neeme Jõe
Muusikaline kujundaja: Arbo Maran
Mängivad: Elmo Nüganen, Elisabet Reinsalu, Epp Eespäev, Aleksander Eelmaa ja Piret Kalda.

Kaasaegse Norra näitekirjaniku Jon Fosse loomingu hulka kuuluv „Sügise unenägu“ esietendus Tallinna Linnateatris 7. märtsil. See on lavastus, kus ei kardeta rääkida ebamugavast ja igapäevastes mõtetes ning kõnelustes tihti välditavast. Juureldakse elu ja surma, igaviku, üksinduse, armastuse, iha, ükskõiksuse ja vihkamise üle. Selles teoses on käsitletud väga paljusid elu juurde kuuluvaid teemasid. Mõnda neist ei olegi võimalik nimetada, sest inimeste olemust, mõtteid ja tundeid sõnadesse surudes kaotavad need usutavuse. Nii Fosse autorina kui Kalmet lavastajana on sellega arvestanud ning ridade vahed jõuavad vaatajani nii loomulikult, kui see kunstlikult tekitatud tõelisuses võimalik on.

„Sügise unenäo“ tegevus leiab aset sügiseses surnuaias. Laval on hauakivid, sügislehed ja pink. Lihtne lavakujundus toetab Fosse minimalistlikku ja poeetilist stiili ning loob pärast kerge ehmatuse möödumist uskumatult loomuliku õhkkonna. Tõepoolest, miks peaks surnuaias olema ebameeldiv viibida? Lavastuse peategelaste jaoks on surnuaed eriline koht, mis neid kokku toob ja liidab.

Etenduses toimub tegevus erinevates aegades vaheldumisi. Lõpuks ei ole vaataja jaoks enam üldse oluline, millal miski juhtub. Tähtis on, et juhtub või jääb juhtumata. Samuti on kohati selgusetu, mis etenduses on tõeline ja mis unenäoline. Ka see ei oma tervikpildi moodustumisel tähtsust. Edastatud tükid asetuvad õigele kohale ka siis, kui kõik ei saa lõpuni selgeks.

Mees (Elmo Nüganen) ja Naine (Elisabet Reinsalu), kes on lavastuse peategelased, eristuvad ülejäänud tegelastest teravalt oma heledate riiete tõttu. Kõik teised on riietatud musta. Nad tõusevad kõigest muust kõrgemale, on justkui väljaspool kriitikat ja ühiskonnas kehtivaid norme. Selles lavastuses on mitmeid erinevaid detaile ja sümboleid, mille mõistmine jääb vaatajale avatuks. Veel üheks näiteks on tegelaste nimed või nende puudumine. Ainukesed pärisnimedega tegelased on peategelase esimene naine (Piret Kalda) ja laps. Mehe „tõeline armastus“ – Naine – peab hakkama saama sellega, mida Mehe eelmisest abielust lahkumine tähendab ja kaasa toob. Võib ette kujutada, et sellises olukorras keerlevad just need nimed kõigele vaatamata hooliva ja vastutustundliku „vaheletulija“ peas kõige häirivamalt.

Näitlejatöö oli Linnateatrile omaselt suurepärane. Kõige enam jäi silma Elisabet Reinsalu Naise rolli sisseelamine. Ta suutis kehastuda väga huvitavaks ja keeruliseks tegelaseks ning edasi anda tema olemust. Ka Elmo Nüganeni Mees oli tõetruu ning veenev. Mehe ja Naise omavaheline pinge oli tugev ja tuntav. Ilmselt võis mõnele vaatajale kohati tunduda, et näitlejad räägivad üksteisega tuimalt päheõpitud teksti, kuid seda kindlasti ainult siis, kui käsitletavad teemad sellele vaatajale hingelähedased või huvipakkuvad ei olnud. Väga lihtsal viisil suurtest asjadest rääkimine on selle lavastuse voorus ning teatav kargus inimestevahelistes suhetes viitab põhjamaalaste introvertsusele. Kõrvaltegelasi kehastanud näitlejatele ei ole samuti midagi ette heita, kuid nad on mõeldudki jääma pisut peategelaste varju.

„Aga me sureme ju ära…“ Nii ütleb Naine Mehele üsna lavastuse alguses ja see rabab. Sellest ju ei räägita. Sellest lähtuvalt ju otsuseid ei tehta. Enne surma jõuab kõike. Aga tegelikult… Peab minema. Ja mitte kunagi ei tea täpselt, millal.

Riste Kaaret

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.