Smells Like Sveta Grigorjeva

tumblr_njhwy97nUu1teffygo1_540“Smells Like Team Spirit”

Lavastaja: Sveta Grigorjeva

Tantsijad: Sandra Veermets, Siim Praats, Riina Ausma, Egle-Riin Rüütel, Johhan Rosenberg

Kunstnik: Pille Kose

Valguskunstnik: Kaisa Paluoja

Kestus: 60 min

Hiiumaa TantsuFestivali raames Käinas esietendunud, kuid Tallinnas uuesti lavale toodud „Smells Like Team Spirit“ on tantsulavastus, mis proovib defineerida koosolemise mõistet läbi liigutuste ja mängu.

Sel õhtul Kanuti Gildi Saali etendusele minnes tekkis esimene kontakt tantsijaga juba välisuksel. Tal oli käes katki lõigatud joogipudel ning käsitsi kirjutatud silt, mis palus annetada raha vaesele tantsutudengile. Küllaltki õhukeselt riides, seisis ta jalgupidi lömastatud arbuusis ning paistis külmetavat. Rahaannetajaid leidus nii publiku kui ka võõrkeelsete turistide seas. See aga ei pühkinud morni ilmet tantsija näolt. Nukrad kerjavad tantsijad liikusid ka Saalis sees. Nende rahaline saak oli märgatavalt väiksem.

Publik oli põnevil… Range soovitus panna jalga sinised kilesussid ning tantsupõrandal lebavad pooleldi tühjaks valgunud veepudelid ainult süvendasid rahva huvi algava etenduse vastu. Kes oli varem Grigorjeva loominguga kokku puutunud, võis aimata, et vesi ei jää pudelitesse ning tantsijad saavad kindlasti märjaks.

Etenduse päris alguses loeti üle pealtvaatajatelt kogutud raha ja jagati võrdselt kõigi viie noore tantsija vahel. Igaüks teenis paar eurot, mis oli nende sõnutsi täiesti piisav summa, et tegevust alustada.

Tantsijate vaheline teamspirit oli algusest peale tajutav nii füüsiliselt kui emotsionaalselt ning jäi lõpuni püsima. Õhkkond muutus kiiresti positiivseks. Improviseeritud, kuid reeglitega kontaktülesanded lähendasid esinejaid. Kohati said professionaalidest kogenematud otsijad. See kõik mõjus suure piiritletud mänguna.

Nagu tavaliselt ikka, ei puudunud ka sellest mängust tülid. Solvuti ja hakati karjuma, karjuti grigorjevalikult südamest ning hullumiseni. Konfliktid lahendati lapsiku muusika saatel eputamisega ning alustati uuesti ühist tegevust. Terviklikumaks muutis stseeni ühine arbuuside purukspildumine. Nii oldi üksteises kindlamad kui enne ja etendus jätkus oma korrapäratu rütmiga.

Lavastuse teises kolmandikus kaasati ka pealtvaatajad. Juhuslikult valitud inimesed aidati käekõrval lavale ning pandi paarides, põsk põse vastas, muusika saatel liikuma. Väljavalitud heitsid kohtadele jäänud sõpradele ehmunud pilke ning leidus ka neid, kes küsisid, kas see ikka tingimata vajalik on. Põsetantsu lõppedes lubati kõik oma kohtadele ja küsiti publikult raha juurde! Maksjaid oli sel korral vähem. Heldekäelisemaks muutusid annetajad aga siis, kui üks esinejast noormees oma särgi lubas ära võtta. Publik naeris, ent polnud aru saada, kas vaimustusest või kergendusest.

Otsene kontakt publikuga loodi ka hiljem. See oli hoopis huvitavam ja suurem väljakuste järgmistele „õnnelikele“, kes välja valiti. Üks tantsijatest seisis laval kinnisilmi ning palus väljavalituil tema silmad avada, tegemata sealjuures kellelegi haiget. Selle mitmemõttelise repliigi all oli siiski mõeldud füüsilist tegevust, kuid tantsija silmad avanesid alati alles teisel katsel. Selleks ajaks oli osa publikust kimbatuses ning üritas välja mõelda kahte võimalikult erinevat tegevust, juhuks, kui nemad peaksid olema järgmised. Muidu sümpaatses etenduses mõjus see osa ülepakutuna.

Etenduse lõpusirgel jäeti pealtvaatajad rahule ja lava oli viie noore andeka artisti päralt. Lauldi õllepudelitest, mis ükshaaval seinalt alla kukuvad. Etenduse hoog hakkas vaibuma, kuid tuju ja naeru hoidsid üleval erinevate maneeridega lauldud sõnad ning tantsijate näitlejameisterlikkus. Samal ajal oli nende ees seesamune tops, mis ootas taaskord vabatahtlikke oma rahakotti kergendama. Kui kõik õllepudelid olid seinalt kadunud, lõppes ka lavastus. Smelled like Sveta Grigorjeva!

Hanna Gerta Alamets

Üks kommentaar “Smells Like Sveta Grigorjeva

  1. Väga hästi kirjutatud, Gerta! Kohe rõõm lugeda! Ise nõustuks enamusega, mis siin kribanud oled, kuigi võib-olla ei olnud ma mõnedel hetkedel nii positiivne kogu etenduse suhtes kui sina. Ootan edaspidi sinult uusi kirjutisi. 🙂

    Meeldib

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.