Hüpe uuele teatritasandile

Autor: Fjodor M. DostIdioot_FMojevski

Lavastaja: Sasha Pepelyaev

Kunstnikud: Mirjam Aimla, Bibi-Ann Kahk, Eliise Selisaar (EKA stsenograafiatudengid), juhendaja Inga Vares

Videokujundus: Rasmus Puksmann

Osades: Jürgen Gansen, Markus Habakukk, Ester Kuntu, Karl Laumets, Karmo Nigula, Saara Nüganen, Lauli Otsar, Ott-Henrik Raidmets, Christopher Rajaveer, Liisa Saaremäel, Risto Vaidla, Laura Kalle, Karl Koppelmaa ja Mehis Pihla.

“Idioot FM” on Sasha Pepelyaevi lavastatud EMTA lavakunstikooli 27. lennu üliõpilaste teine diplomilavastus. See on segu tantsust, muusikast, draamast ja loomulikult ka vene suurkuju Fjodor Dostojevski kuulsast romaanist “Idioot”.

Dostojevski algtekstist on aga “Idioot FM” üsna kaugel. Nagu S. Pepelyaev on ise öelnud: “Idioot FM” on kujuteldav raadiojaam, mis pakub uudiseid, muusikat, reklaami ja muud infot idiootidelt ja idiootide kohta. Teatritüki tegevus toimub neljas ruumis korraga ning publik saab vastavalt oma tahtmisele ringi liikuda – siit arvatavasti tulebki paralleel raadiojaama ja “Idioot FM-i” vahel. Samas tekkis soov etendust veel kord vaatama minna, sest ühest korrast kaugeltki ei piisa, nägemata jääb ju teistes saalides toimuv.

Samuti ei ole näitlejad kogu aeg ühes ruumis. Terve etenduse vältel liiguvad nad pärast ühe stseeni lõppu järgmisesse saali, kus jätkub kõik sama auruga. See näitabki tudengite väga head füüsilist vormi, näiteks ei valmistanud mõnele probleemi isegi Lavaka musta saali lae torudel ronimine, rääkimata veel eespool mainitud erinevate saalide vahel jooksmisest. Hämmastas ka see, et puhkepause näitlejatel peaaegu polnudki.

Kui aga füüsiline vorm välja jätta, oli põnev jälgida näitlejate emotsioonide ja meeleolude muutumist ühest saalist teise kõndides ja teiste tegelaskujudega kokku puutudes. Kuidas ta nüüd reageerib? Mis järgmisena saab? Kas ta ikka vastu peab? – need ja veel mitmed küsimused keerlesid peas terve etenduse vältel. Tükk oli nii hästi etendatud ja lavastatud, et publik püsis pidevalt näitlejatega kaasas ning oli näha, et ka lavalolijad naudivad kõike sajaprotsendiliselt.

Inimestele, kes “Idiooti” lugenud ei ole, võib etendusest arusaamine muutuda veidi keeruliseks, kuid see ei tohiks kindlasti rikkkuda suurepärast üldmuljet. Kordagi ei hakanud igav, kõik oli läbimõeldud, kiiduväärt lavastamine Sasha Pepelyaevilt ja mis peamine, minu jaoks avanes täiesti uus teatrimaailm, mille sarnast polnud oma silmaga varem näinud.

Kirke Aer

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.