Kohtumine Helen Oyeyemiga

18073569960_2fd5968fb5_z

Helen Oyeyemi 

Kirjanike Majas 29. mail

HeadRead 2015

 

Foto autor: Dmitri Kotjuh

 

Helen Olajumoke Oyeyemi (s 1984) on Nigeerias sündinud inglise kirjanik, kes alustas oma debüütromaani “The Icarus Girl” kirjutamist juba 17-aastaselt. Tema kolmas raamat, 2011. a ilmunud “Mr. Fox”, tõlgiti hiljuti esimesena tema teostest ka eesti keelde. Ta on peale Londoni elanud Kanadas Torontos ja Tšehhis Prahas, kuid HeadRead festivali tõttu sattus Eestisse esimest korda.

Kui ma reede, 29. mai õhtul Kirjanike Maja musta laega saalis istet võtsin, ei teadnud ma üldse, milline isik see naisterahvas on, sest olin täielikult unustanud autori tausta eelnevalt uurida. Eeldasin nime järgi millegipärast, et tegu on vanema, blondi ja peene prouaga, kuid tegelikult kõndis saali vaevu kolmekümnene mustanahaline naine, õlgadeni rastapatside ja suurte tumepruunide silmadega. Istus maha, rääkis võrdlemisi vaikselt ja tagasihoidlikult, kuid temast kiirgas sümpaatsust ja sõbralikkust.

Autor armastab mängida kujutlusvõime ja reaalsuse piiril ning tihtipeale ei saagi kindel olla, kummale poole lugu rohkem kaldub. Kätlin Kaldmaaga vesteldes seletas ta lustakalt, kuidas ta annab tihtipeale inimestele oma käsikirju lugeda, mille peale nad küsivad, et võeh, kuidas sa suutsid jälle nii õudusttekitava raamatu kirjutada? Mille peale Helen vastab, et tema enda arvates on lugu ausaltöeldes pigem naljakas. “Ma usun, et hirm on vajalik, eriti hea loo jutustamiseks,” sõnab naine mõtlikult.

Oyeyemi viies ja seni viimane romaan, “Boy, Snow, Bird”, ilmus 2014. aastal. Autori ise ütleb oma raamatu kohta nii: “Every wicked stepmother story is to do with the way women disappoint each other, and encourage each other, across generations. A lot of terrible things can come out of that disappointment. [—] The women all want approval from each other.” Ta on ka aktiivne naiste õiguste eest seisja ning ise kommenteerib seda nii: “I just want to find out about all the different lives a woman can live. But my feminism has never been against men. It’s not erasure; it’s just they’re not the focus. In real life, they’re quite nice.” (täispikk intervjuu leheküljel http://www.theguardian.com/books/2014/mar/02/helen-oyeyemi-women-disappoint-one-another)

Soetasin endale samuti nimetatud raamatu ning kindlasti võib varsti näha mind seda isukalt neelamas!

Saskia Puusaar

 

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.