Alkoholismi tähetund

s1432907169_f__scaled

Matti Kurose näitus „Tähetunnid“ (Tartus Tampere majas 5.-30.juuni)

Juunikuus Tartus Tampere majas üleval olnud soome kunstniku Matti Kurose esimene Eestis esitletav näitus “Tähetunnid” käsitleb mehele hingelähedaseks saanud alkoholismi teemat. Eelmise aasta jooksul tegeles ta tekstidega alkoholipoliitikast ning kirjutas ja avaldas isegi sel teemal artikleid. Juunikuuks valmiski kõnealune näitus, mis autori sõnul muudab masendava teema meelierutavaks.

Näitusel on 18 betoonreljeefi, millele on maalitud akrüülvärvidega. Väljapanekul on kolme tüüpi teoseid: õõvastavaid, humoorikaid ning mõtlema panevaid. Õõvastust tekitasid teosed, mida lihtsalt ei suuda kaua vaadata. Need näitasid tabavalt joomise pahupoolt. Seesuguste esirinnas oli eksponaat „Tasandame ja oksendame“, kus kujutatakse kaht joodikut: üks oksendab ja teine istub, pudel käes. Meeste näoilmed mõjusid intensiivselt, vaatamata üürikesele ajale, mil neid silmitsesin. Humoorikas osa teostest näitas, kuidas soomlane oskab leida meetilka tõrvapotist. Teos „Harras hetk“ kujutab kaht eite, kes vaatavad pühalikult viinapudeli poole, illustreerimaks naeruväärset fakti, et hundijalajook on saanud iga õhtu vältimatuks käimatõmbajaks. Kolmandaks joonistus välja grupp pilte, mis muutsid meele tõsiseks. Need kujutised söövisid piltmällu ja jäid kummitama. Alkohol oleks justkui suur emis, kes oma januseid põrsaid  toidab – kujutatud reljeefil „Imetaja“. Need eksponaadid tekitavad sama efekti, mille lõi dokumentaalfilm „Super Size Me“, kus peaosaline sõi kuu aega järjest vaid rämpstoitu. Vaatajal tekib sihtobjekti suhtes negatiivne meelestatus.

Vahelduseks maalinäitustele olid Kurose betoonreljeefid väga värskendavad. Kunstnik on oskuslikult muutnud ehitusmaterjali oma sõrmede vahel lausa plastiliiniks. Koloriit oli pastelne ja rahulik, mis terve näituse tugeva emotsionaalse pulbitsemise kaane all hoidis. Soomlane on öelnud: „Kui ma ei ole leidnud midagi uut, on materjal/ tehnika vahetunud lihtsasti uue vastu.“ Tema eelmine näitus Soomes 2014. aastal oli tehtud valgest täitevatist. Mainitud näitus käsitles meie põhjanaabrite läbikukkunud alkoholipoliitikat. Kahe olemuslikult vastandliku materjali (vari ja betooni) kasutamine näitab taas, kuidas Kuronen oskab seda teemat mitmeti käsitseda.

Ükski kolmest emotsioonist – õõvastus, humoorikus, tõsidus – polnud väljapanekul domineeriv. Näitus oli emotsionaalses tasakaalus, ehmatamata vaatajat liialt ära või laskmata tal mugavas naljatujus viibida. Piltide järjestuse eesmärgiks ei olnud loo jutustamine. Iga teos oli autonoomne üksus, olles samal ajal osa suurest sõnumist.

Kristel Zimmer

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.