Dorian Gray portree

doriangrayportreeAutor: Oscar Wilde
Tõlkija: Krista Kaer

Dramatiseerija ja lavastaja: Vahur Keller
Kunstnik: Britt Urbla Keller
Helilooja ja -kujundaja: Liina Kullerkupp
Valguskujundaja: Madis Kirkmann
Videokujundaja: Kristin Pärn

Koreograaf: Renate Keerd

Osades: Mart Müürisepp, Liivika Hanstin, Kaisa Selde, Lee Trei, Tarmo Männard, Andres Roosileht, Riho Rosberg, Are Uder, Riho Tammert, Jaune Kimmel ja Ringo Ramul

“Need, kes leiavad ilusates asjades inetuid tähendusi, on rikutud, ilma et nad oleksid võluvad.
Need, kes leiavad ilusates asjades ilusaid tähendusi, on haritud. Neil on lootust.
Nemad on väljavalitud, kellele ilusad asjad tähendavad üksnes Ilu.
Need, kes tungivad pealispinna alla, teevad seda omal vastutusel.
Kunst peegeldab tegelikult vaatajat, mitte elu.”
Oscar Wilde “Dorian Gray portree”; tõlk. Krista Kaer

Olles koolis läbi lugenud Oscar Wilde teose „Dorian Gray portree“, teadsin, et soovin ka samanimelist lavastust vaatama minna. Teater toimus kinos Helios, mis asub vanalinnas aadressil Sauna 1. Ma polnud sellest kohast varem kunagi kuulnud ja kui sinna jõudsin, sattusin hämmingusse. Kes veel ei tea, siis tegu on vana mahajäätud kinosaaliga, kus kõrgest laest krohvitükid pähe kukuvad ning mille kiviseinte vahel on lausa nii külm, et pealtvaatajatele jagatakse etenduse ajaks ümber soojad pleedid. Kuid kogu see veidi hirmutav õhkkond sobis suurepäraselt kokku näidendi sisuga.

„Dorian Gray portree“ on lugu nägusast noormehest, kes armub enda portreesse. Ta on valmis andma oma hinge, et pilt võiks vananeda tema eest ja ta ise jääda igavesti nooreks. Tema soov täitub. Sellest sünnib kreekalik tragöödia, milles ei ole üheseid vastuseid ega moraali. See väga kaasaegne lugu näitab inimest halastamatu julmusega tema ihades, küünilisuses ja ilus. Dorian läheb alati lõpuni. (lõik on võetud lavastuse ametlikust kirjeldusest)

Alguses ma ei mõistnud, miks see lavastus alla 16-aastastele keelatud on, kuna raamatut lugedes ei tekkinud mulle küll pähe nii jubedaid stseene, mis seda põhjustada oleksid võinud. Kuid olles nüüd lavastust oma silmaga näinud, ma mõistan. Ilmselt oleks kuskil võinud olla mainitud, et etendus on nõrganärvilistele mõtte soovitatav, sest kõhedad heli- ja valgusefektid ajasid ihukarvad püsti. Sellise vaatemängu ajal pole võimalik ära tüdineda ning isegi kui mõnes kohas kartsin nii, et hoidsin toolist kümne küünega kinni, ei suutnud ma siiski pilku lavalt pöörata. Vahel vilksatas peast läbi ettekujutus sellest, kui palju ma rohkem kardaksin, kui oleksin saalis täiesti omapäi. Kuid kogu see kartus minus oli üllatavalt hea, ma mitte ainult praegu ei meenuta seda heade sõnadega vaid tundsin ka kartmise hetkel, et mulle see tunne meeldis. Ma ei imesta, et need piletid kadusid müügilt kiiremini kui külm jäätis palaval suvepäeval lapse kõhtu, kuna see kogemus on tõesti kirjeldamatu.

Etenduse muutsid eriti põnevaks kummalised ning modernsed tantsulised vahepalad ning näitlejate liikumine mööda saali. Istusin viimases reas ja olin väga üllatunud, kui järsku toimus kogu tegevus hoopis minu seljataga. Kuid muidugi, mis põhiline: etenduse muutis nii fenomenaalseks näitlejate meisterlikkus. Juhtusin hiljuti lugema lehest, et “Dorian Gray portree” võesti nukuteatri repertuaari just tänu sellele, et selline näitleja nagu Mart Müürisepp teatri hingekirjas on. Mart ise on öelnud: “Kui alustasin oma näitlejateed, küsiti minult tihti, kas sul on ka unistuste rolle, mida sa mängida tahaksid, ja siis ma ütlesin, et ei ole. Et tahaks kõike mängida ja olen kõigele avatud, aga üks roll, mis mind algusest peale on paelunud, ongi Dorian Gray.”

Elisabeth Purga

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.