Gandhi

mõtteid-ja-vaateid

Mahatma Gandhi „Mõtteid ja vaateid“

Ilmamaa, 2015. 319 lk.

Koostanud ja tõlkinud Ruth Lias

Toimetanud Märt Läänemets

 

 

Me ei loe Gandhit. Üldjuhul loeme ikka tema kohta. Minulgi toimus esimene kokkupuude selle vaieldamatult suure mehega just nimelt biograafia lugemise kujul. Arvan, et selles pole midagi imelikku: nii juhtubki, kui inimene tegutseb rohkem kui räägib. Ometi ei tähenda see, et vabadusevõitlejal poleks mida öelda. 8 aastat on möödunud ajast, mil lugesin beežikat lasteraamatut ühest unistusega indialasest. Nüüd hoian käes köidet, milles see indialane ise jutustab oma unistusest, milles tutvustab oma “Mõtteid ja vaateid”. Ja ma olen vaimustuses!

Avatud Eesti Raamatu sarjas ilmunud antoloogia ühendab endas mitukümmend teksti Mahatma Gandhi raamatutest, kõnedest, esseedest ja intervjuudest. Need hõlmavad päris mitut erinevat valdkonda. Lisaks sotsiaalpoliitilisele kommentaarile leiame raamatust suuri mõtteid eetikast, religioonist ja vaimsusest. Vaatamata kogumiku mitmekesisusele, paneme lugemisel tähele, et igat lehekülge läbib üks kindel veendumus, üks põhimõte – Mahatma Tõde.

Gandhi on radikaal. Tema jaoks Tõde on Jumal ja Jumal on Tõde, Tõde aga tähendab absoluutset vägivallatust – ahimsa’t. Gandhi jaoks ei oma vägivallaga saavutatud vabadus mingit väärtust. Kõige elava vendlus, iga isiku jumalikkus on tal esikohal. Antud printsiibi ületamine on lubamatu, selle järgimine – kohustuslik. Vabadusvõitleja skitseerib kogu satyagraha, vägivallatu vastupanu filosoofia, toetudes just sellele ideele.

Tema juhised võivad tunduda tänapäevasele inimkonnas pettunud postmodernistlikule lugejale absurdsetena. Paratamatult tekivad küsimused: “Kuidas on võimalik loobuda omakasupüüdmisest?”; “Kuidas võib väita, et absoluutne tõde on olemas?”; “Mis mõttes saada oma meeltest ja tahetest lahti?” Askeesi propageerimine tundub fanaatilisena; autori piiramatu usk – hullumeelsena. Siiski mida rohkem lugeda, seda vähemaks jääb soov vaielda. Miks mitte jumaldada armastust? Miks mitte olla naiivne optimist? Kõik vastuargumendid kaovad, jääb vaid imetlus…

Minu jaoks oli “Mõtteid ja vaateid” just see raamat, mida ma vajasin. Sellest sai lonks lootust ajal, kui kõik uudisteportaalid pakatasid inimeste vihast ja kurjusest. Jah, Gandhi ideed kõlavad nagu John Lennoni laul “Imagine” (v.a “no religion” osa – Mahatma oli sügavalt usklik). Need on sama lapsikud, sama utoopilised, sama võimatud… sama õiged! Raamat on ka sama lihtne kui laul, mistõttu sobib igale avatud mõtlemisega lugejale. Tõsi, paljud hakkavad kahtlema: “Aga seda pole ju kunagi juhtunud! Kas ikka tasub asja tõsiselt võtta?” Gandhi vastus on lihtne: “Uskuda, et seda, mida pole ajaloos juhtunud, ei juhtu üldse kunagi, tähendab umbusaldada inimese väärikust. Igatahes oleks meil kohane proovida seda, mis apelleerib meie mõistusele.”

Mikael Raihhelgauz

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.