Oma aia ilusad ussitanud õunad

täiusliku-lause-surm

Rein Raud „Täiusliku lause surm“

Mustvalge, 2015. 175 lk.

Toimetanud Pärle Raud

Kujundanud Asko Künnap

 

 

Kes on Rein Raualt harjunud arvamusartikleid või teadustöid lugema, ei pruugi „Täiusliku lause surmast“ põnevusromaani oodata. Tõsielulise sisuga on raamatul midagi öelda ka neile, kellele tavaliselt põnevikud peale ei lähe. Autori vahelepikitud mõtiskluste saatel mõjub raamat kohati memuaarina, aga süžeepöörded on tõsiselt raputavad. Nagu loeks mõnda ulmekat, vahepeal on sundus paar lehekülge tagasi pöörata ja uuesti läbi lugeda – oot, kas päriselt see just juhtus, kas ma sain ikka õigesti aru? Kõigele lisaks pakub see teos üliväärtuslikku pilguheitu aega, millest juba pealekasvav põlvkond enam midagi ei tea.

 

Lugedes tekkis isiklikult minul kogu aeg tahtmine tõmmata paralleele Jaan Krossi „Keisri hulluga“. Niisugused igamehe jaoks arusaadavas keeles ja kaasahaaravas stiilis kirjutatud raamatud pakuvad ajaloo tundmaõppimise koha pealt midagi, mida õpikud saavutada ei suuda. Erinevalt rangelt faktuaalselt kirjutatud koolimaterjalist pakub romaan võimalust tegelaste silmade läbi ajastut ise kogeda ja teeb selle kergemini haaratavaks. Rein Raua nimi on vanematele inimestele ehk rohkem tuttav, aga sellegipoolest tahaksin ma tema raamatut soovitada ilmtingimata just noorematele, minuvanustele lugejatele. Pool eelmist kooliaastat õppisin ma ajaloos viite peale nõukogudeaegse Eesti ja taasiseseisvumise kohta, aga pärast „Täiusliku lause surma“ tunnen esimest korda, nagu ma oleksin selle kõige kohta midagi tegelikult teada saanud, mis tol ajal oli – kuidas tehti, kuidas mõeldi ja mida tähendas usaldus. Nagu autor ise märgib, on lõppude lõpuks tegemist ilukirjandusega ja seal ei saa ega peagi olema kõik nii, nagu oli päris-päriselt. Kuid teos, mis suudab lugeja nii põhjalikult enda sisse rebida, mõjub reaalsusest teinekord tõelisemana.

 

Läbi terve raamatu ja pärast selle lõppu näib kõlama jäävat patriootlik noot: „Aga kui te kord juba küsite, siis midagi ütlen ma teile veel: loll on see, kes oma aia ilusa õuna lihtsalt mõne ussiaugu pärast käest viskab. Ja eelistab sellist, mis läigib, aga ei mädane. Just kõige maitsvamate õunte vastu ongi ussidel kõige suurem huvi. Sest ussid, võite mürki võtta, juba teavad neid asju.“ Kuid minule meeldiks mõelda, et siin ei käi jutt isamaast, vaid üleüldiselt inimestest. Mitte ainult raamatu sündmustik, vaid ka tegelased ja nende sõnad haaravad realistlikkusega. Vastandlike ideoloogiate nimel tegutsevaid inimesi ei ole raamatus kedagi kujutatud kurjade usside või süütute õuntena. Noored inimesed võivad suurte ideede nimel radikaalseid asju korda saata, aga olgu rõhutatud, et nad on noored ja ainult seetõttu ja mitte mingi enda süü läbi äärmuslikest seisukohtadest kergesti sisse võetud. Ja on vanad inimesed, keda ei saa süüdistada passiivsuses või riigi reetmises pärast seda, kui saab vaadata nende mõtetesse ja mõista, et nad tahavad lihtsalt elada oma elu, sõita vahel Poola-reisile ja teenida nii, et saaks ära elada. Riigi ja rahvuse identiteet nende kõigi ümber on vaid abstraktne nähtus. Loll on see, kes ilusa inimese lihtsalt mõne ussiaugu pärast kasutuks tembeldab.
Raamatu lõpustseen ei toonud endaga kaasa oodatud katarsist, just nagu omal ajal nii mõnegi jaoks see suur taasiseseisvumine üleüldiselt. Oli palju seda, mis jäi igaveseks õhku rippuma, nagu elus ikka. Inimesed elavad poliitiliste laamade triivimistest hoolimata edasi reaalses maailmas. Ja nagu kõik inimesed, on täiuslik lause kordumatu.

Mariin Lõksuhiir

Mariini intervjuud Rein Rauaga loe siit!

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.