Retsept progresseeruva kahanemise raviks

lugu-sandrist-murist-tillukesest-emmest-ja-nähtamatust-akslist

Piret Raud „Lugu Sandrist, Murist, tillukesest emmest ja nähtamatust Akslist“

Tänapäev, 2015, 100 lk.

Illustreerinud Piret Raud

Toimetanud Jane Lepasaar

Kujundanud Dan Mikkin

 

Tähelepanu! Tegemist on lasteraamatuga. Võib tekitada kergekujulist sõltuvust ja kahjustusi ebamäärases kehapiirkonnas nimega hing. Lugemine omal vastutusel. Aga lugege siiski.

Piret Raua lasteraamatu „Lugu Sandrist, Murist, tillukesest emmest ja nähtamatust Akslist“ pikk pealkiri võib esialgu ära ehmatada. Tegelikult käivitub tempokalt südamlik lugu, kui koolipoiss Sandri igapäevarutiini hakkavad rikkuma veidrad sündmused. Ema kahaneb tillukese nuku suuruseks, klassis tõstab asju ringi nähtamatu Aksel ning Sandrit jälitab salapärane ja karvane võõras.

Igavust tundma raamatut lugedes ei pea. Tegevustik hakkab arenema kohe esimesest leheküljest ja seda ju lapsed healt seikluselt ootavadki. On kurbust, rõõmu, vääritimõistmisi ning väljapääsmatuid olukordi, kust ikka tänu õnnelikele juhustele see väljapääs leitakse. Lugu avaneb läbi kahe tegelase silmade. Nii on kirjanikul võimalik tänu erinevatele vaatevinklitele ära selgitada kõik, mida üks minajutustaja täielikult teada ei saa.

Piret Raud loob maailma, mis on ühelt poolt nii tavaline, meile kõigile tuttav, ja teisalt nii eriline, üle võlli ja absurdne. Inimestega juhtuvad maagilised asjad, millele keegi ei oota ega otsi teaduslikku lahendust. Veidraid nähtusi võetakse iseenesestmõistetavana või väikese kõrvalekaldena. Isegi naine, kellel on pea asemel pilv, ei tekita sõbrannade jaoks suuremat probleemi kui see, kuidas pimesikumänguks piisavalt pikka salli leida. Nojah, ega need sõbrannad nüüd ise ka päris normaalsed ei ole oma mõmmide kammimise ja lipsustamisega. Eriskummalised juhtumised moodustavad jutustuse pindmise, lihtsamini vastuvõetava kihi.

Kuid jutustuses on ka tumedamaid asju ja see on emotsionaalselt raskem pool. Mõned inimsuhetega seotud probleemid, näiteks madal enesehinnang või tähelepanupuudus, on kõndima pandud metafoorid. Iga pisemgi lugeja võib pähkli läbi hammustada ja mõista, et maagiline realism jutustab meile peidetud tähendusega lugu. Samas tulevad väikestest detailidest välja mured, mida maagiaks ei teisendata –  võimalik töökaotus, üksikema elukorraldus, inimsuhete purunemine või võitlus vähiga. Tundub, et kõige raskemad probleemid on jäetud tahaplaanile, laste jaoks on tehtud polsterdatud ja pehme maandumine. Elukogenum lugeja võtab ehk rohkem südamesse haige naise hülgamist onu Allani poolt (majasõber või misasi?) ning lapse õlgadele langenud ebareaalselt suurt vastutuskoormat. Piret Raud loeb küll moraali, aga mõõdukalt, rohkem nii “Väikese Printsi” stiilis: “Kui kedagi aidata, siis muudab see su mitmes mõttes suuremaks.”

Niisiis, tegemist on lasteraamatuga. Raamat on mõtlemapaneva ja hingekriipiva toimega. Tarvitage raamatut üksi või koos lastega. Raamat võib muuta teid paremaks inimeseks. Kaebuste või kõrvaltoimete tekkimisel pöörduge kohaliku mõmmiklubi esindaja poole.

Anna Elisabeth Lõuna

Anna Elisabethi intervjuud Piret Rauaga loe siit!

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.