Intervjuu Lauri Sommeriga

Lauri Sommer

Lauri Sommeri luulekogu „Kunagi“ on nomineeritud 2015. aasta Eesti Kultuurkapitali kirjanduse sihtkapitali aastaauhinnale luule kategoorias. Kaktus vestles lühidalt Lauri Sommeriga.

 

 

 

Olete tõeline Hunt Kriimsilm – luuletaja, prosaist, kirjandusteadlane, olete ansamblites, kirjutate ajakirjandusse, tõlgite raamatuid.. Kelleks te aga päris väiksena saada tahtsite?

Päris väiksena ei mäletagi. Lapse maailmas äkki ei olnudki elukutseid, lihtsalt vaatasid, kuidas teistel see asi käib. Kusagil neljas-viies klass oli kindlasti arheoloogiks saada tahtmine. Isa luges maeiteamis indiaanlastelugusid ette ja nagu tekitas selle huvi kaugete aegade vastu, teises klassis ohvrikivi leidmine oli nagu mingi märk. . Ajalugu oli koolis mu ainuke tugev aine vist. Kõikide ajalooõpetajatega oli ideaalne klapp ja vene keele õpetajatega kaa. Oktoobrilapsena olen ma korra olnud klassis poliitinformaator, kes teistest parema vene keele oskuse tõttu tõlkis eelmise päeva Vremjas eetris olnud poliituudised. Vist isegi teades, et see oli kylma sõja aegne ajupesu. Aga imelikul kombel ennustasin ma endale tulevikku ette – viiendas klassis kirjutasin kirjandis, et tulevikus elan ma stipendiumidest ja vabakutselisena. Nii ta on läinud.

Meenus veel, et kusagil kuuendas-seitsmendas klassis tahtsin saada professionaalseks pinksimängijaks. Tulin omas vanuseklassis maanoorte yhingu Jõud eesti meistriks, sain esimese järgu kätte, aga siis kadus tasapisi huvi igasugu võistlemise vastu.

Kui kirjutate luuletusi, kas panete need paberile nii, nagu need esimesel hetkel kõige õigemad tunduvad ja jätategi sellisena või viimistlete ja muudate mitu korda sõnastust?

Lyhem asi tuleb tihti tervikuna. Pikemad võivad alles mitme aasta pärast täpseks saada, kui oled pärast kirjutamist edasi eland ja veel millestki aru saanud. Luuletus on ju peenmehhanism, nagu mõni tsaari kellamäng. Ja vabastav on see, et iseenesest mul pole vaja seda teha, luule pole enam ammu aastaid mu põhiala. See nomineeritud saamine oli umbes sama positiivne yllatus, kui oleks odaviskajale, kes Rakvere Tarva auhindadele korraldatud spordimängudel avastab, et ta on äkki jõudnud tõkkejooksu finaali.

Mis on Eestis praegu kõige suurem probleem? Maailmas?

Praegune yldine päevapoliitiline põhiprobleem on kevad ja mulle tundub, et see on tegelikult hõlpsasti lahendatav. Kel hing sees, võiks rõõmustada.

Teie romaani ,,Sealpool sood” saadab ka soundtrack väga erinäolise muusikaga, kõrvuti teie ansambli Kago loodud ja ka keskaegsed palad. Mille järgi selline valik tehti?

Need asjad pidid seostuma mingi stseeniga raamatus. Ja stseenid olid ka suht eri stiilides.

Eks see keskaja peatykk jäi muust raamatust natuke liiga eraldi.

Kui saaksite valida, millisel ajastul elada, siis millisel? Miks?

Sel ajastul võiksid inimesed osata palju käelisi tegevusi, olla tugeva, aga mitte fanaatilise usuga ja võimalikult vähe targutada. No ma valiksin ikka mitu korraga. Yhiskonna praeguse illusoorsuse taseme juures võibki igayks hea tahtmise juures elada selles ajastus, kus tal parajasti kõige mugavam on. Kes tahab, istub kogu ärkvel oldud kyberruumis ja sööb enda infost kasvõi lõhki. Kes tahab, pyyab uuesti luua kolmekymnendate vana linnaboeemluse maailma, kes tahab läheb kaheksakymnedate algusse ja hakkab punkariks või uusromantikuks. Kes tahab loob kujuteldava kuuekymne yheksanda aasta ja hakkab hipiks, mõni taastab talukultuuri ja lähendab oma maailma vana seto eluringile… Isegi samast ajastust võetakse ju vastu täiesti erinevaid impulsse. Aga päris mingisse nostalgiasse ära kaduda pole vist ka mõtet. Praeguses maailmas hakkama saamiseks tuleb elada hybriidina moosdast ja arhailisest, mingisuguse digitaalse korilasena.

Küsis Eva Ikkonen.

Eva arvustust Lauri Sommeri luulekogule „Kunagi“ loe siit!

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.