Second-hand kogemus

kunagi

Lauri Sommer ,,Kunagi”

Tiivaalune, 2015, 80 lk.

Kujundanud Margus Luht

 

 

 

Millest saab alguse mõte?

Miski inimese ümber haarab ta tähelepanu. Tekitab mingisuguse tunde või seostub millegi varasemalt kogetuga ja tuletab seda meelde. Edasi liigub mõtteahel aina kaugemale punktist, kus ta kõigepealt moodustuma hakkas, jõudes välja hoopis kuhugi mujale. Mõttel pole reeglitepärast algust ega lõppu nagu esseel, ta ei pea ühegi kindla järelduseni välja jõudma. Lauri Sommeri ,,Kunagi” koondabki endas autori isiklikke tähelepanekuid ja vaimusähvatusi oma maailmast, mida on lahkelt lubanud meilgi uurida.

,,Kunagi” on Lauri Sommeri viimase kaheksa aasta jooksul koostatud luulekogu. Teosest peegeldub autori soe suhe looduse ja maakohaeluga. Ta võtab ühe lühikese hetke ja kirjeldab imetlusega kestvat natüürmorti –  minimaalselt ja justkui natuke kartes seda õrna kooskõla liigse jutuga häirida. Sealt liigub mõttekäik edasi ja ta tutvustab nähtu tausta, keskkonda, ajalugu või tekkinud tunnet. Kui ideevälgatuse napp tõlgendus paberil otsa saab, areneb lugeja oma edasi. Loomulikult saavad loodusesõbrad autoriga kergelt samastuda ja neid kauneid hetki nautida, kuid kõige rohkem tasuks kogu lugeda neil, kes kiviseinte vahelt vähe välja satuvad. Tutvudes Sommeri kaunis maanurgas tekkinud ideedega, saab lugeja võimaluse seda maaelu romantikat nii-öelda second-hand kogeda. Kui ei ole aega nädalaks ära Seto tallu puhkama sõita, võib linnainimene aja maha võtmiseks ka ,,Kunagi” kätte võtta.

Kuna enamasti on inimese mõttelend vaid poolikult sõnadesse pandav, veel vähem teisele üheselt arusaadav, tuleb antud luulekogu lugedes aega varuda. Tähtedest sõnade ja sõnadest värsside kokkulugemine ei võtakski iseenesest kaua, aga selleks, et moodustuks omaenda tõlgendus sellest, mida Sommer öelda tahtis, peab veidi meelisklema. Lehtedelgi on rohkem tühjust kui teksti. See on kui lugeja mõtlemisruum. Selles seisnebki ,,Kunagi” võlu. Autor ei viska lugeja nina alla valmistoodet, vaid materjali, millest ise midagi luua. Tegemist on harjutustega, kuidas aju kasutada. Inimest suunatakse valima vahelduseks teistsugust (ehk isegi harjumatut) läätse, mille kaudu maailma uurida ja mõista. Soovitatakse tähele panna nähtuseid, mida võiks ilusaks pidada.

Kohati kumab ridadest läbi Sommeri mure, et just see oskus märgata ja väärtustada on tänapäeva inimesel kadumas. Prioriteedid on muutunud ja pideva rabamise käigus võib uudistamisele kulunud aeg paraku isegi raiskamisena tunduda. Seega on oluline vahel ikkagi võtta hetk või paar, meelt puhata: ,,Vaatasin [sookurge] kaua, / pikendasin seda imestamise aega, / mis tööde hulgas unuma kipub.” Sommer ei kritiseeri ega süüdista praegust ühiskonda, need vihjed on tehtud nii õrnalt, et esmapilgul ei hakka silmagi. Rohkem näitab ta oma eeskujul, kuidas kasvõi paar imetlemiseks kulutatud minutit võivad pähe tuua mõtted, mis kogu päeva nauditavamaks muudavad: ,,Ei tea, mida tänane toob, aga hommikust / võtan kaasa need hetked sookurega.”

Kui tihtipeale iseloomustab head kirjandusteost siirus, justnagu seletaks autor sisu lähedasele sõbrale, siis seekord on mindud veel samm edasi – neid katkendeid Lauri Sommeri peas toimuvast ei peagi keegi üks ühele mõistma nii nagu ta ise. Lugejale antakse edasi mõtte tekkimise kõige esimene osa: millegi märkamine ja esimene tekkinud seos. Enne aga, kui kirja pandud ideevälgatus väga pikaks veniks, lõikab Sommer mõttelõnga järsku läbi, jättes meile ruumi see lõpuni viia. Nii on lõpptulemus unikaalsemgi, sest teatavasti pole kaht ühesugust mõtet maailmas olemas.

Eva Ikkonen

Eva intervjuud Lauri Sommeriga loe siit!

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.