Intervjuu Kairi Loogiga

kairi111

Kairi Loogi raamat „Piia Präänik kolib sisse“ on nomineeritud 2015. aasta Eesti Kultuurkapitali kirjanduse sihtkapitali aastaauhinnale lastekirjanduse kategoorias. Kaktus vestles lühidalt Kairi Loogiga.

 

 

 

 

Mida Te arvate olukorrast maailma lastekirjanduses?

Minu meelest läheb lastekirjandusel suurepäraselt. Tore on näha, et kaasaegne lasteraamat mitte üksnes ei hari, vaid ka inspireerib ja rõõmustab, õhutab kaasa mõtlema, lohutab ja ajab vaidlemagi, kui tarvis. Hea, et lastekirjandust ei peeta enam mingiks raamatulaadseks tooteks, kus tegutsevad jänesed ja karud, vaid täisväärtuslikuks osaks maailmakirjandusest, mis kõnetab nii noori kui vanu. Lasteraamatud on aina rohkem pildis, tabusid enam peaaegu polegi. Kõik on võimalik, sõltub lihtsalt, kuidas kirjutada.

Mis teeb Teie jaoks lasteraamatu kirjutamise põnevaks?

Magus teadmatus ja ootusärevus. Ma olen nimelt laisavõitu ja kogu lugu ette välja mõelda ei viitsi, las ta parem idaneb tasakesi ja kasvab suuremaks. Leidlikke ja viguritega tegelasi on mul hoopis lihtsam välja muneda. Praegu otsin ka just linna pealt ekstsentrilist onklit, kes järgmise raamatu jaoks läbipaistvaks muuseumidirektoriks moondada.

Kas pöörate oma lugusid kirjutades erilist tähelepanu ka stereotüüpide vältimisele?

Ei, nii mõtestatult ma ei tegutse. Mulle lihtsalt meeldib kirev ja muutuv maailm, kus harjumuspärane pole reegel, vaid isiklik valik. Eks ma ise püüan samuti jõudumööda rutiini nurka suruda ja nii see siis vist kandubki mu lugudesse ka. Avara pilguga inimesi nähes liigutan ma alati rõõmust kõrvu! Näiteks minu teada liigub Eesti tänavatel juba tõsiseltvõetav hulk lapsi, kes arvavad ka, et lutikad on lahedad!

Kuidas Te suhtute feminismi?

Tänapäeval peaks võrdsed võimalused olema iseenesestmõistetavad, nii et ega ma end selle teemaga eriti ei vaeva. Vähemalt seni, kuni keegi mõne tagurliku nõuandega lagedale tuleb ja tahaks juukseid katkuda… nii enda ja nõuandja omi. Feministlikus Amsterdamis elades tuleb seda õnneks harva ette, aga ka rasket kohvrit peab siin ise trepist üles lohistama. Üldiselt kuulun ma siiski nende preilide toetusgruppi, kes tahavad saada pigem tarmukaks kui täiuslikuks.

Kui saaksite valida, siis millist võluvõimet tahaksite endale ja millist sooviksite tervesse maailma?

Üle kõige maailmas tahaks ma õudselt kassidega rääkida! Ma arvan, et neil on meile nii mõndagi öelda, ja mitte ainult selle kohta, kus on parim pikutada. Aga võluvõime tervele maailmale… no kas poleks tore, kui kõik kurjad mõtted ja väiklased eelarvamused muutuksid iiristeks ja need söödaks ära? Sellises maailmas elaks ma heameelega veel mitusada aastat. Tsau, hambaarstid!

Küsis Hanna Gerta Alamets.

Hanna Gerta arvustust Kairi Loogi raamatule „Piia Präänik kolib sisse“ loe siit!

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.