Õndsus ja Sündsus on õed

Perekonnaalbum_kaas_2.indd

Doris Kareva „Perekonnaalbum“

Verb, 2015, 88 lk.

Kujundanud Piia Ruber

 

 

 

Doris Kareva on alati olnud üks mu lemmikluuletajaid. Seega olin eelmisel aastal väga elevil, kui ilmus tema järjekordne luulekogu „Perekonnaalbum“. Lugesin seda nii jõulude ajal kui ka nüüd, märtsis. Kuigi olin juba esimest korda kauni kujundusega väikest raamatukest kätte võttes ja seda sirvides lummatud, tundus mulle, et Kareva värsid lähevad ajas aina paremaks. Neid võib korduvalt üle lugeda ning ikka midagi uut leida. See on luule juures nii paeluv – mulle tundub, et ma kasvan koos luuletustega. Ise targemaks saades ja elu kohta rohkem õppides avanevad luuletuste juures tahud, mida varem ei näinud või ei osanud leida.

Luulekogu on ise üpris pisike: koosneb neljakümnest pildist, mille peategelasteks on erinevad väärtused, emotsioonid ja iseloomuomadused. Kaastunne, Tõde, Vabadus, Õud, Ahvatlus ja teised on luulekogus isikustatud kujul ning moodustavad suure suguvõsa, mis on lausa väikese küla mõõtu.

Sõprusel tihti on külas

Unistus, Nali ja Mäng.

Kui aga helistab Häda,

on Sõprus kohemaid kohal. (lk 31)

Ladusad riimid ja tabavad salmid on erineva iseloomuga: osad on kui väikesed muinasjutud; osad nagu aegumatud õpetused – inimestele igavesti iseloomulikud lood; mõned kriitika tänapäeva ühiskonnale.

Kainus läks välismaale

ja Aruga abiellus.

Nüüd on neil kaksikud lapsed,

Kasu ja Omakasu. (lk 67)

„Perekonnaalbumi“ pealkiri on minu meelest eriti sobiv, kuna luulekogu võiks tõesti iga luulehuvilise (pere) raamaturiiulil olla. „Päris“ perekonnaalbumeid, piltidega ja puha, jääb ju kodudes aina vähemaks, kuna oma lihast ja luust perekonna pildid on enamasti arvuti hoole all. Miks mitte siis hoida paberil alati käepärast luulest perekondi, kelle juhtumistest õppida.

Kunstil on üksainus huvi:

näha, kuis Vabadus tantsib.

Teda õpetas Rõõm,

mitte Karmus või Lodevus. (lk 57)

Hoolimata väiksusest on raamatu vaim suur. Minu jaoks on see omamoodi elu ja suhete aabits, elukogemuse põhjal kirjutatud. Igaüks leiab vast loo, mis just täpselt oma elu kujutab – mina leidsin, usun, et ka teised lugejad. See pole aga ühe hingetõmbe raamat. Pigem on parem lugeda paar lugu korraga, veidi mõtiskleda ja nõnda meelde tuletada, mis on elus oluline.

Helen Maria Raadik

Helen Maria intervjuud Doris Karevaga loe siit!

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.