Parajad präänikud need Präänikud

piia-präänik-kolib-sisse

Kairi Look „Piia Präänik kolib sisse“

Tänapäev, 2015, 104 lk.

Illustreerinud Ulla Saar

Toimetanud Priit Põhjala

Kujundanud Villu Koskaru

 

2015. aastal ilmunud lasteraamat „Piia Präänik kolib sisse“ on Kairi Loogil järjekorras neljas. Varem on tema sulest ilmunud ”Leemuripoeg Ville teeb sääred”, “Lennujaama lutikad ei anna alla” ja “Peeter, sõpradele Peetrike”.

Viimase raamatu peategelaseks on krapsakas ja uudishimulik koolieelik Piia, kelle seiklused algavad pere uues kodus, vanas puumajas Papli puiesteel. Kohe algusest peale hakkab tüdrukutirts tutvuma oma uute naabritega, kelleks on küllaltki omanäolised ja värvikad tegelased. Tegelasi ilmestavad Ulla Saare illustratsioonid, mis lisavad autori kirjeldustele veelgi ilmet.

Esimesel korrusel elab vaevumärgatav ülikonna, portfelli ja arusaamatu keelekasutusega poliitik Siim Susi. Kolmandal korrusel aga mehaanikuks õppiv Mirjam koos oma suure koera ja karusid armastava kanadalasest poiss-sõbra Jackiga. Lisaks figureerivad erinevates lugudes paljud Piia sugulased ja uued sõbrad.

Erinevaid tegelasi jätkub pea igasse juttu ja igav ei hakka kohe kindlasti. Raamat on kokku pandud erinevatest lugudest, millest osad on väiksemale lugejale tuttavad ajakirjast Täheke. Iga peatükk on kui omaette seiklus, mis moodustab väikse, kuid tähtsa osa Präänikute perekonna esimesest aastast uues kodus.

Piia jaoks on väga oluline, et teda ümbritsevad lähedased oleksid terved ja tunneksid end hästi. Ta on piisavalt isetu, et jätta isale kõik viimase ebaausalt teenitud kommid või aidata oma onu, kes on nii haige, et jaksab ainult krõpsu süüa ja diivanil lesida.

Raamat kõnetab kindlasti paljusid väikseid lugejaid, sest Piias kui uudishimulikus ja energilises tüdrukus on peidus palju, millega end samastada. Raamat tervikuna on dünaamiline, mis muudab lugemise mugavaks, kuid ehk mitte väga hästi hoomatavaks. On näha, et autorit ei piira teatud stereotüübid. Riidekapis elutsavad koid võivad tuua rohkem rõõmu kui pahandust. Küll aga kipuvad kõik mehed raamatus jääma pigem laiskadeks ja põikpäisteks ning poliitikud ebainimlikeks.

Ka suurema lugeja jaoks leidub neis lugudes midagi. Jagatakse erinevaid näpunäiteid teatud olukordadest välja pugemiseks ja vastatakse pikalt õhus olnud küsimustele, millele ei osanud vastust oodatagi.

“Piia Präänik kolib sisse” on kahtlemata üks neist raamatuist, mis toob ka vihmase ilmaga päikese välja. Kellele meeldib päikseline ilm, sellele meeldib kindlasti ka see raamat.

Hanna Gerta Alamets

Hanna Gerta intervjuud Kairi Loogiga loe siit!

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.