Igal juurikal oma arvamus

jääpurikas-murelik-piim-ja-teised-tüübid

Aino Pervik „Jääpurikas, murelik piim ja teised tüübid“

Tänapäev, 2015, 78 lk.

Illustreerinud Ulla Saar

Toimetanud Pilleriin Torim

Kujundanud Villu Koskaru ja Ulla Saar

 

Aino Perviku, ühe minu lapsepõlve enimloetuma ja armastatuma kirjaniku värskeim lasteraamat ilmus möödunud aastal ja kannab pealkirja “Jääpurikas, murelik piim ja teised tüübid”, mis on nomineeritud KULKA kirjanduse sihtkapitali aastaauhinnale lastekirjanduse kategoorias.

Juba kätte võttes vaatab kaanelt vastu huvitav pilt – kõrrega pakist piima joov rebaseks maskeerunud laps –, kutsudes end avama. Raamat sobib nii endale õhtulugemiseks kui läheb see hästi peale väikestele nõbudele (proovisin järele).

Meie jaoks kõige vahvamaks üllatuseks raamatus oli lugu väikesest Saskiast, kes tähistas oma viiendat sünnipäeva!

Tegu on ühe igati lõbusa raamatuga, kus sees trobikond omapärases võtmes kirjutatud igapäevased situatsioone. Lugude tegelased on heasüdamlikud, ausad ja isetud. Lugudes on ka tavaliselt mõni oluline õppetund või mõttetera ja niimoodi lihtsas keeles esitatult on lastel seda kergem mõista – näiteks seda, kuidas telekapuldi pärast kähmlemine ei kanna vilja ja kuidas unejutud raamatust on ka tegelikult päris toredad; või seda, miks padi ja tekk vahel öösiti voodis keerdu kipuvad minema.

Toon sisunäideteks veel teose nimilood “Jääpurikas” ja “Murelik piim”. Mõlema loo puhul on minategelaseks eluta objekt, mis mõtleb ja tegutseb teiste inimeste või asjade heaolu nimel. Piim ei soovi hapuks minna, sest tahab ju Oskaril hommikul kruusi sees olla. Jääpurikas loodab kõik väest, et ei kuku veel räästast alla, sest lasteaia hoovis mängivad lapsed, kellele jääpurikad ohtlikud on.

Soovitan seda raamatut kõigile, kellele varem Perviku raamatud meelepärased on olnud, ja ka nendele, kes pole varem tema loomingut lugema sattunud (nemad on küll eestlaste hulgas vähemuses), kuid on avatud tutvustele uutmoodi juttude ja tegelastega. Saate natuke oma lapsepõlve üle nostalgitseda või niisama lastekirjanduspisikust nakatuda!

Saskia Puusaar

Saskia intervjuud Aino Pervikuga loe siit!

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.