Gibraltari laevakoerte ühing

gibraltari-laevakoerte-ühing

Juhani Püttsepp „Gibraltari laevakoerte ühing“

Tänapäev, 2015, 232 lk.

Illustreerinud Marja-Liisa Plats

Toimetanud Tiia Penjam

Kujundanud Villu Koskaru

 

„Gibraltari laevakoerte ühingu“ tegelased on pärit meie endi hulgast. Inimesed meie kõrvalkorteritest ja naabermajadest. Kellegi jälgi ajavad koerad kodu lähedal asuvas pargis ja hiirejahiga ametis olevad kassid. Kolmekorruselise natuke viltuse maja elanikud on kõik ühe ja sama ühingu liikmed, kes elavad samas erineva aja järgi.

Esimesel korrusel elab majaomanik Omanik, kes on natuke tõre ja ülimurelik kiilaneva pealaega mees. Tema kõrvalkorteris elab loomasõbralik usuteaduste professor Siegfried koos hundikoera Rolfiga. Nagu tüseda Antoni vanaema Sirje ütleb, siis “resideerivad” nemad viltuse maja teisel korrusel. Nende kõrval elab kehakulturist Jerski, kes on Sirje hea sõbranna, ja kellega nad lõunase kohvi ajal majasündmusi arutavad ja elu üle filosofeerivad. Kõige kõrgemal elab Loreida ehk Ülevalt-Muti ehk Ü-Muti koos tütre Inksi ja kurja kassi Susjäga ja nende kõrval väliselt karm, kuid tegelikult pehmeloomuline kriminaal Valts. Seltskond on kirju, aga kõik tegelased on tõeliselt elulised ja igaühe kogemustest äratuntavad. Õhus on tunda inimestevahelisi pingeid ja peale Jerski ja Sirje teised omavahel eriti hästi läbi ei saa, neid ei ühenda miski. Kui aga rebasekarva koer tänavalt Sirje ja Antoni juurde elama tuleb, hakkavad majas asjad muutuma. Koer Sakust saab esimene Gibraltari Laevakoer ja ühingu esimees.

Vahepeal lugu natuke venib, aga igav ei hakka. Muidugi on tore ka koera jälgida, sest loomad on huvitavad ja toredad isendid, aga see, mis loo tõeliselt huvitavaks teeb, on viltuse maja elanikud ja nende omavahelised suhted. Kuidas koer Saku neid järjest enam ühendab ja inimesed üksteist enam-vähem sallima hakkavad. Osa neist saab omavahel isegi täitsa sõpradeks.

„Gibraltari laevakoerte ühingust“ leiab igaüks midagi. Loos on nii rõõmu kui ka igatsust. Koer Saku täidab Gibraltari laevakoerte ühingu kella funktsiooni, mis inimesi ühendab ja mille ümber elu veereb. „Gibraltari laevakoerte ühing“ on õigustatult KULKA lastekirjanduse auhinna nominent. Raamatu tekst ja pildid on kaks imetoredat lugu, mis üksteist täiustavad. Juhani Püttsepp ja Marja-Liisa Plats on koos loonud suurepärase lasteraamatu, mida igaüks võiks lugeda.

Joonas Koff

Joonase intervjuud Juhani Püttsepaga loe siit!

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.