Intervjuu Kertu Sillastega

kertusillaste1

Kertu Sillaste raamat „Ei ole nii!“ on nomineeritud 2015. aasta Eesti Kultuurkapitali kirjanduse sihtkapitali aastaauhinnale lastekirjanduse kategoorias. Kaktus vestles lühidalt Kertu Sillastega.

 

 

 

 

Mis inspireeris teid kirjutama ja joonistama raamut „Ei ole nii!“?

Ma tegin seda raamatut päris kaua – esimestest visanditest trükkiminekuni kulus peaaegu 3 aastat. Seega – ma väga täpset algimpulssi ei mäleta. Vist oli parasjagu hilissügis ja sel aastaajal tunnen ma ennast ikka nukra ja nõutuna – külma ja pimedat ma ei armasta – ja siis ma hakkasin lohutuseks tušši ja pintsliga joonistama, sest see on üks tore tegevus .

Kumb oli enne, kas laused või pildid?

Enne olid pildid. Alustasingi selle raamatu tegemist piltides loo jutustamisega. Tahtsin proovida, mis saab, kui alustan nii, et lõppu ette ei teagi. Joonistasin ja kleepisin pilte kokku pikaks piltjutustuse ribaks. Ühel kenal päeval tuli pähe teine idee – panna tekst pildile vastu vaidlema, siis hakkas raamat ka kindlamat kuju võtma. Aga enam ma sedasi raamatut tegema ei hakka, et lõppu ette ei tea. Vahepealseid pilte ja lauseid võib vabalt vahetada, see on üks pildi ja teksti koos arendaja eelisõiguseid, aga algus ja lõpp peaksid minul olema valmis mõeldud enne, kui suurema töö kallale asun.

Te olete ka kunstiõpetaja? Mis on lastele kunsti õpetamise juures teie jaoks kõige olulisem?

Tahan arendada loovust ja eneseväljendusjulgust. Pakkuda palju erinevaid eneseväljendusvõimalusi, lasta õpilastel ka ise endid üllatada. Katsetada igasuguseid tehnikaid. Leida igas lapses üles tema tugevused, anda talle võimalus neid edasi arendada, kinnistada ta tugevaid oskusi. Õpetada silmaringi laiendades.

Kas tulevikus näete end rohkem kirjanikuna või kunstnikuna?

Ikka kunstnikuna ja ka lühikese tekstiga pildiraamatu autorina.

Inglise keeles on Picture book omaette termin. See tähendabki raamatut, kus tekst ja pilt on sedavõrd tihedasti omavahel seotud, et üks teiseta enam sama lugu välja ei anna, osa loost räägitakse sõnadega, osa piltidega. Selliste raamatute tegemine on minu jaoks väga põnev. Ka ideed tekivad praegu korraga teksti ja pilte arvesse võttes.

Päriskirjanike tekste illustreeriksin ka edaspidi hea meelega. Suur rõõm on lugeda hästi kirjutatud juttu ja seda piltidega täiendada.

Pikemate tekstide kirjutamise peale ei ole ma tõsiselt üldse mõelnudki.

Kas peate tagasisidet oluliseks ning kas tunnete huvi mida lugejad või teised kirjanikud teie loomingust arvavad? Kas teiste arvamus mõjutab teie loomingut?

Tagasiside on loomulikult oluline. Kuulan, loen ja üritan õppida.

Kuna mu oma lapsed on juba suuremad, siis laste tagasisidet saan kunstiringi lastelt või siis koolides, raamatukogudes lastega kohtudes. Väikeste laste raamatute puhul on hästi oluline, et nad tunneksid, et lool on side nende enda eluga. Nad tahavad hea meelega raamatu teemadel arutada. Lasteraamatu sõnastus ei saa väga keeruline olla. Aga mingi trikk võiks mu meelest ikka sees olla, sõnamäng või riimijupp.

Laste ja täiskasvanute tagasiside on hästi erinev. Mõni täiskasvanu oskab raamatu mõtte väga ilusti kokku võtta.

Üks kirjastaja ütles, et “Ei ole nii!” räägib oma sisemiste deemonitega võitlemisest. Ka on öeldud, et see sobib hästi lastele, kes oma arengus jõudnud sellesse perioodi kus kõike eitatakse.

Õnneks on viimastel aastatel tekkinud hulk sõpru-tuttavaid, kes ka lasteraamatutega tegelevad ja kelle käest saab nõu küsida ka enne raamatu trükki saatmist.

Küsis Sirel Tammisto.

Sireli arvustust Kertu Sillaste raamatule „Ei ole nii!“ loe siit!

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.