Argipäeva ootamatust võlust

kaheksa-ootamatut-lugu

Roald Dahl „Kaheksa ootamatut lugu“

Draakon & Kuu, 2015, 144 lk.

Tõlkinud Epp Aareleid

Toimetanud Marilin Lips

Illustreerinud Juss Piho

Kujundanud Leelo Märjamaa

Kuigi kuulsust on Roald Dahl kogunud eelkõige lastekirjanikuna, ei maksa unustada, et tegemist oli ka vilunud novellikirjanikuga, kellele ei olnud võõras ka küpsema publiku köitmine, nagu tõestab käesolev „Kaheksa ootamatut lugu“, mis väärib Dahli sajanda sünnipäeva lähenedes kahtlemata käsitlemist.

Antud kaheksa ootamatut lugu on õigupoolest kokku kraabitud erinevatest kogumikest, mis on kõik avaldatud Dahli karjääri hilisemas osas, kui ta ennast juba surematuks lastekirjanikuks kirjutada jõudnud oli. Sellist post-lastekirjanduse maiku on teoses tunda küll, kuna lood on üldiselt meeldiva ja lihtsa ülesehitusega ning vaid keerukam keelekasutus ja tõsisemad teemad reedavad, et tegemist on siiski vanemale lugejale suunatud novellidega.

Jääb üle vaid oletada, miks mahtusid ühiste kaante vahele just need kaheksa lugu, aga ühisosana figureerib neis kõigis kahtlemata ootamatuse moment, nagu pealkiri ise lubab. Tegemist on lühikeste kirjutistega, mis pakuvad põgusat pilguheitu mõne protagonisti ellu, keda tabab ootamatus, olgu siis omapärase tegelase või kummalise juhtumi näol. Kõlab küll lihtsa valemina, aga teose väärtust näitab tõsiasi, et déjà vu tunnet ei teki, iga loo käik on omamoodi ootamatu ja kaasahaarav. Oma rolli mängib selles kahtlemata tegelaste mitmekesisus. Suurepärase detailitajuga ehitab Dahl oma lühikeste lugude jooksul üles nõnda eriskummalised ja vastandlikud tegelased, et igav ei saakski hakata. Ühel peol ei kujutaks ma neid igatahes ette.

Eelnevalt mainisin ma ühtlaselt kulgevat ootamatuse motiivi, aga pooltes lugudes tõstab tuntavalt pead ka „skeemimise“ tegur. Üsna meelevaldselt jagasin ma need neli lugu paaridesse. Näiteks klapivad minu arvates eriti hästi „Vihmavarjumees“ ja „Ülemteener“, kus mõlema puhul figureerib kaval ning hea kasvatusega härra, keda iseloomustab armastus alkoholi vastu ning mõtteteravus selle hankimisel.

Teise duo moodustavad lood „Raamatukaupmees“ ja „Minu käes on kättemaks“, kus sündmuste keskel on rahamaias paar, kes rikastelt jõukust välja pressib, üks leidlikumalt kui teine. Suurt äratundmisrõõmu pakkusid mulle novelli „Minu käes on kättemaks“ peategelased, kelles märkasin ma ohtralt ühiseid jooni Kenderi „Iseseisvuspäevast“ tuntud Karli ja Marksiga. On midagi kummaliselt nauditavat selles, kuidas kantpead leiavad viise nutsu hankimiseks.

Huvitav võrdlusmoment tekib „Kaheksa ootamatu loo“ puhul ka Dahli varasema novellikoguga „Kiisu-kiisu“, mis on originaalis avaldatud aastal 1960, ehk enne seda, kui Dahl jõudis lastekirjanikuna maailmakuulsaks saada. „Kiisu-kiisu“ kirjutised on nimelt mitu kraadi süngemad ja meenutavad pigem Edgar Allan Poe loomingut. Kogumiku novell „Taevatee“ sarnanes minu arvates näiteks kohutavalt Salingeri kuulsa „Parima päevaga banaanikala püügiks“, ehk ilmselgelt ei maksa „Kiisu-kiisust“ erilist lillelisust oodata. „Kaheksa ootamatu juhtumi“ lood pärinevad aga hilisemast perioodist ja selgelt on näha, kuidas Dahl on kirjanikuna aja jooksul muutunud. Lugude kvaliteet pole sugugi langenud, nagu on endiselt tasemel ka tema jutuvestmise oskus, aga ära on jäänud grotestksed pöörded ja traagilised lõpplahendused.  Kui novellikogusid „Kiisu-kiisu“ ja „Kaheksa ootamatu juhutmit“ võrrelda, jääb paratamatult tunne, et Dahl on ajaga läinud tunduvalt pehmemaks ja leebemaks. Aga see ei pruugi olla üldse mitte halb.

Ehk on tõesti närvikõditavam lugeda Dahli varasemat loomingut, kus üks groteskne käik ajab teist taga, kuid lugemismõnu poolest ei jää „Kaheksa ootamatut lugu“ põrmugi maha. Halli argipäeva passib too isegi paremini, ergutades meeldivalt kujutlusvõimet oma lihtsate, kuid geniaalsete ja südamlike lugudega, millesse pehmesse diivanisse vajununa süveneda, ennast argipäeva ootamatust võlust kanda lastes.

Daniel Tamm

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.