Ühe talisupleja kuninglik tõus ja langus

Shakespeare / Mikkola “Macbeth”

Lavastaja: Antti Mikkola
Tõlkija ja dramaturg: Paavo Piik

Kunstnik: Karmo Mende
Video- ja valguskujundaja: Tiiti Hynninen
Helikujundaja: Haar Tammik

Osades: Henrik Kalmet, Hele Kõrve, Kaspar Velberg, Argo Aadli, Andero
Ermel, Alo Kõrve, Andrus Vaarik, Indrek Ojari, Mart Toome, Andres Raag, Maiken Schmidt, Piret Kalda, Külli Teetamm, Rasmus Ermel (külalisena) või Kristian Mustonen (külalisena)

Esietendus Tallinna Linnateatri Põrgulaval 18. märtsil 2017

Mõeldes Macbethile, kangastub teatrisõbra silme ette esmalt ilmselt klassikaline Shakespeare’i tragöödia. Tallinna Linnateater ja lavastaja Antti Mikkola on selle pildi aga pahupidi pööranud ja Põrgulaval esietendus 18. märtsil hoopis samanimeline komöödia, mis autori enda sõnul võib olla “kuratlikult naljakas”. Tõsi, teose algses versioonis keskne võimuiha ja võimu kuritarvitamise idee selle võrra ei kannata, vaid tuleb vahest veelgi teravamalt välja.

Mikkola lavastuse tegevus toimub Šoti Kuningriigi asemel Soome sauna- ja talisupluse ühingus. Macbeth on esialgu kõigest ühingu juhatuse asendusliige. Juba esimeses monoloogis kõlab peategelase suust kibestumus oma madala koha pärast, kui sõnab: “Ma olen parem kui nemad, ma olen parem kui sina.” Inimese loomulik tung elus kõrgemale pürgida omandab Macbethis aegamööda fanaatilise kuju. Pärast talisuplusvõistluse võitu norralaste vastu ennustavad kolm nõida Macbethile esimeheks saamist, misjärel ühingu president Duncan Macbethi tema vapruse eest ülendab ja juhatuse liikmeks nimetab. Oma järeltulijaks presidendina määrab Duncan aga hoopis oma poja Malcolmi. Macbethi see aga enam ei rahulda: “Kui nõuab saatus mind kuningaks, siis kroonigu mind saatus.”

Henrik Kalmeti Macbethis saavad suurepäraselt üheks ambitsioon ja ebakindlus. Vastandina seisab tema kõrval võimukas ja hullumeelsusele kalduv Hele Kõrve Leedi Macbethina. Nende esimesest omavahelisest telefonikõnest selgub, kelle sõna selles peres maksab. Kuigi mehes põleb soov ühingu presidendiks tõusta, on eelkõige tema abikaasa see, kes õhutab Macbethi peoõhtul Duncanit tapma. Mõrv lavastatakse Duncani massööri süüks. Etenduse arengus muutuvad Macbethi ja tema naise karakterid tundmatuseni: mees muutub aina tasakaalutumaks ja on valmis kõrvaldama need, kes talle ette jäävad, samal ajal naine hullub süütundest. Ühingu sees kasvab uue juhi käe all bürokraatia, võlgades rabelev MTÜ ostab aga sellest hoolimata juurde kallist mööblit. Koosolekud on Macbethi juhtimisel sihitud, juhatuse sõnaõigus kaob. Lõkkele lööb diktatuur.

Tähelepanuväärse töö on lavastuse heaks teinud kujundajad. Betoonseintel jooksvad videolõigud ei varjuta näitlejate tööd, kuid loovad kohase atmosfääri. Näitlejad kannavad esialgu sportlastele iseloomulikult dresse. Mida vähem tegeldakse ühingus spordiga, seda ametlikumaks muutuvad ka kostüümid. Etenduses on oluline roll ka valgustusel: taskulampide vihus monoloogi lugev Leedi Macbeth või eredas prožektorikiires publiku suunas kõndiv Macbeth haaravad publiku täieliku tähelepanu.

Lavastuse kõige eepilisem stseen on kahtlemata viimane “lahing” Dunsinanes ehk MTÜ peakontoris. Saateks kõlab A. Coplandi “Fanfare for the Common Man”, kontorist saab lahinguväli, kirjatarvetest relvad. Diktaator saab lüüa, sest Birnami mets on uue puitmööbli kujul Dunsinane mäele tõusnud. See heitlus ja ka lavastus tervikuna näivad kohati uskumatult jaburad, kuid nagu on öelnud lavastaja Mikkola, on selline kombinatsioon diktatuuridele küllaltki iseloomulik. Kõrvaltvaatajale naeruväärsed otsused mõjutavad aga päris inimeste elusid. Niisiis on Linnateatri “Macbethi” võimalik vaadata nii läbi huumoriprisma kui ka äärmiselt traagilise loona. Idee püsib nii ühel kui teisel juhul: piiritu võimuiha viib languseni.

Anita Maasalu

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.