Avastamisrõõm ehk filmoskoop laval

„NO38 Punane õhupall“

Lavastaja: Mart Kampus
Kunstnik: Liina Keevallik
Stsenaarium ja dramaturg: Eero Epner
Helilooja: Jakob Juhkam
Laval:
Erki Laur ja Mari Abel (mõlemad Von Krahli Teater)

Lavastus on inspireeritud Albert Lamorisse’i filmist “Punane õhupall” (1956)

Esietendus 3. detsembril 2016

Marcel Proust on öelnud, et tõeline avastusretk ei seisne uute maastikute otsimises, vaid uute silmadega nägemises. Vahel on siiski mõlemat vaja. Sellest ideest lähtub ka teatris NO99 lavastatud näidend „Punane õhupall“. Samanimelise 1956. aasta prantsuse filmi noorest linnaseiklejast on saanud kibestunud vanamees (Erki Laur), kes pole kunagi oma korterist välja astunud. Ühel päeval aga tõmbab punane õhupall teda seiklema ja linna avastama. Järgmise tunni veedavad teatrihuvilised koos hämmeldunud taadiga, nähes teoorias tuttavaid, kuid seni nägemata asju, õppides tundma rutiinse linna ilu ootamatute vaatenurkade alt.

Juba mõne minutiga selgub, et tegemist pole tavapärase etendusega. Esiteks puudub kõne kui selline – kogu tegevus on pantomiim. Puudub ka igasugune korrapärane suhtlus tegelaste vahel (kui lõpustseen välja arvata), pigem näidatakse laval üksikuid pilte, mida seob ainuüksi peategelase rännak. Õhupall tõmbab kõiki tänavatele, vanalinna, ehitusplatsile ja isegi lennujaama. Kogu näitemäng keskendub üllatusmomendi väljatoomisele, rõhutatakse lapselikku imestust ümbritseva linna uurimisel. Ometi on piltide veidi kummaline esitlusmeetod aeglustatud liigutuste ja nostalgilise mõtlikkusega lastele pigem raskesti jälgitav.

Ehkki tegemist on lastenäidendiga, paistab, et teose sügav sisu võib neile kättesaamatuks jääda: otsest tegevust on vähe, pilt vahetub harva. Isegi täiskasvanud inimeselt nõuab etenduse süvenenud jälgimine teatud pingutust. Eks see ole ka taotluslik. „Punane õhupall“ on katse pääseda nüüdisaegsest infouputusest, vaadata asju pikalt ja tähelepanelikult, panna tähele möödalendavat liblikat või teel olevat lompi. Sellisele mõttetegevusele suunab ka Linna Keevalliku loodud lavakujundus, mis imiteerib vana filmoskoobi slaidiseeriat. Kunstniku naivistlikke pilte projitseeritakse suurelt fotolindilt lava keskel asuvale ekraanile, kujutades kas tausta või siis peategelase vaatevälja, kutsudes publikut vaatlusest aktiivset osa võtma.

Kunstiliselt meetodilt meenutab „Punane õhupall“ Saint-Exupéry jutustust „Väike prints“, mis kõnetab lugejat mitmel erineval tasandil, olenevalt tema küpsusastmest. Vaatamata lavastuses peidetud tähendusele ei saa aga öelda, et see jätab nooremad vaatajad külmaks: etenduse järel toimunud näitlejatega kohtumises oskasid paljud eri momentide tähendusest teooriaid luua ja lavastuse kohta nutikaid küsimusi esitada. Kuigi oma rütmilt ja hõngult sarnaneb see Mats Traadi vana inimese maailma sukelduva jutustusega „Kohvioad“ ega pole kindlasti meelelahutuslik tükk, suudab iga viiendik-kuuendik sellele ühe tunni jooksul keskenduda – lõpuks on laval piisavalt mehhanisme, mida uurida.

Mart Kampuse lavastus on üllatavalt ilus ja rahulik. See on värskendav ning distsiplineeriv teos, mis ei jäta muud võimalust, kui aeg maha võtta ja vaadata laval toimuvat, nagu mõni vanaema vaatab oma lapselapse pilte. Vanematel ei tasu kindlasti oma võsukesi üksinda teatrisse saata – pigem on külastus täiskasvanule isegi vajalikum. NO99 pakub võimalust rutiinist välja rebida ja vaadata asju värske pilguga, kulutada veidi rohkem aega, et saada tõelisi elamusi. Loodetavasti aitab see kellelgi silmad nutiekraanilt üles tõsta ja järgneda kõrval hõljuvale punasele õhupallile.

Mikael Raihhelgauz

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.