Meie Isa, kes Sa oled tänapäeva populaarses muusikas

 

Nothing But Thieves “I’m Not Made by Design” 3:54

albumilt “Broken Machine” 2017

 

 

 

San E “Ready-Made (Marcel Duchamp)” 4:06

albumilt “Season of Suffering” 2017

 

2017. aastal ilmusid kaks lugu, „I’m Not Made by Design” (Nothing But Thieves) ja „Ready-Made (Marcel Duchamp)” (San E), mis mõlemad käsitlesid religiooni, kuid vastanduvatest vaatepunktides: esimene neist on justkui hümn ateismile, teine aga tänupalve jumalale. Mõlemad artistid on küllaltki populaarsed: Nothing But Thieves’i kõige hiljutisem album jõudis ilmudes Suurbritannia edetabelis teisele kohale, San E on võitnud mitmeid muusikaauhindu ja olnud edukas Lõuna-Korea edetabelis Melon.

Nothing But Thievesi liikmed on ise veendunud ateistid ning „I’m Not Made by Design” kirjeldab nende suhet religiooniga. Esimesi sõnu (I live on oxygen, a bastard monkey boy / Do what the hell I like, I’m no celestial toy) saadab kitarr lihtsa harmoonia, kiire rütmiga ning kuuleme põhilisi ateismi seisukohti: maailmapilt on teaduslik, lähtumine evolutsiooniteooriast, astroloogia kui pseudoteadus. Järgmisena lisanduvad trummid ja süntesaator ning kordub sama meloodia helistik kõrgemal. Sõnad (We’re killing each other for a woman in the sky) naeruvääristavad jumalaema kui isikustatud nähtust, kuid sisaldavad ka patsifistlikku sõnumit – mitte kasutada religiooni nimel üksteise suhtes vägivalda. Sarnaselt teiste lugudega samalt albumilt („Broken Machine”) kogub dünaamika kiiresti jõudu, et plahvatada võimsaks refrääniks. Kõlab põhisõnum, I’m not made by design, mis seostab jumala loodut kunstiga, sarnaselt San E laulule.

San E albumi „Season of Suffering” lood kirjeldavad kannatuste läbimist neljas etapis ning plaadi viimane lugu „Ready-Made (Marcel Duchamp)“ kirjeldab taastumist kannatustest. Algus on pühendatud meieisapalvele. Seejärel kirjeldab San E oma läbielamisi, sõnadel on hea flow. Lugu kulmineerub utreeritult sellega, et laulja laskub jumala ette põlvili ning tunnistab, et jumala kätetööna on ta juba ise kunstiteos (난 신이 이미 만든 자체로 작품이기 / 때문에 –  „Kuna jumal on mind loonud, ma olen juba omaette teos“). Ei puudu tsitaat piiblist ning viimaste sõnadega annab laulja kannatustest läbi aitamise eest kogu au ja hiilguse jumalale (주께 모든 영광 – „Kogu au sinule”).

Mõlemad lood on väga isiklikud, kuid neil on ka võimalik seos vastavalt Suurbritannia ja Lõuna-Korea ühiskonna üldise suhtumisega religiooni. Pärisin religiooni kohta kohalikult, kes tunnistas, et teab rohkem radikaalseid veendunud ateiste, kui julgeb tunnistada. Hiljutise uurimuse järgi on üks kaheksast inimesest Suurbritannias veendunud ateist. Lõuna-Koreast pärit tuttav arvas, et enamik korealasi suhtub kindla religiooni järgimisse tasakaalukalt, kuid mainis, et teab mõndasid, kes seda väga tõsiselt võtavad. Lõuna-Koreas on ateiste poole vähem ning radikaalsus religioonis väljendub seal pigem rohkete sektide olemasolus, mis on ka mujale maailmasse levinud. Eestis on leebemal kujul näiteks World Mission Society Church of God haru, millel on siin hetkel alla 20 liikme.

Nende laulude põhjal saab väita, et religioon peegeldub ka tänapäeva populaarses muusikas, kuigi paljudel puudub religioossete teemade käsitlemiseks piisav tahe ja väljendusoskus. Kui vaadata aga seda, kuidas on San E ja Nothing But Thieves oma vaatepunkte esitanud, ei saa jätta märkamata kaldumist ühte või teise äärmusesse. Need lood annavad tõestust, et ka muusikas väljendub äärmuslikkuse kasv ühiskonnas, mida on täheldatud viimastel aastakümnetel, eriti viimastel aastatel poliitilistes protsessides.

Meril Liis Kütt

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.