Päike silmis, torm südames

Marcelo Birmajer „Nekroloogiklubi“

Tänapäev, 2017, 158 lk.

Hispaania keelest tõlkinud Ehte Puhang

Toimetanud Siiri Rebane

Kujundanud Villu Koskaru

Sarja kujundanud Jüri Jegorov

Marcelo Birmajer kutsub meid kaunisse Buenos Airesesse ning jutustab loo armastusest, selle tähendusest ja argentiinlastest, kelle elu ja olu ta nii põhjalikult uurinud on. Raamat on üks suur tagasivaade kogenud ärimehe Genaro elule ja naisele, keda ta ootas ja aastaid armastas, mistõttu on raamat eelkõige armastuslugu. Ridade vahel on peidus rikas Argentiina kultuur, mis teeb lugemise ka harivaks kogemuseks.

Kuigi raamat pöörleb peaasjalikult peategelase Genaro ja tema armastatu, noore Fernanda ümber, tutvustab lugu ka paljusid sefaradi juutide kombeid. Süüakse huvitavaid rahvustoite nagu lahmašine, burekasid ja murrakisid. Pered elavad teatud kommete ja uskumuste järgi – naistelt oodatakse varakult mehele minemist ja poegadelt pereäri üle võtmist. Tegevus toimub soojas Argentiinas, seega on raamatut kätte võttes iga kord tunne, justkui astuksime hetkeks soojale maale. Birmajer kirjeldab eredalt Buenos Airese loodust ning kõike, mida linn pakub: lugematult tränipoode, siestat, salapäraseid inimesi ja nende pööraseid elusid.

Siiski tahab autor rääkida loo inimestevahelistest suhetest ja nende raskustest. Eriti puudutab see armastajatevahelisi sidemeid –lõunamaa inimeste keevalised iseloomud teevad suhted pahatihti keeruliseks. Samas sobib see kõik Buenos Airese sündmusterohkesse olustikku, kus linnapilt on kirev ning tundeid avaldatakse grandioosselt ja valjult.

„Nekroloogiklubi“ võib vaadata nii uurimuse, tragöödia kui ka armastusloona. Kuna armastus on põhjuseks, miks lugu sündis, oleks õiglane eelkõige analüüsida raamatut kui armastuslugu. Genaro ja Fernanda suhe on pettunud armastus, kuna mõlemad osapooled unistasid teineteisest, kuid hiljem, reaalsuses ei mõista nad üksteise iseloomu. Nad eeldavad teineteisest midagi, mida neil pole võimalik saavutada. On üürike aeg, mil nende suhe õitseb, kuid terve loo vältel elavad nad erinevates mõttemaailmades. Selle veidra abielu teeb märkimisväärseks Genaro katkematu armastus Fernanda vastu juba enne nende abielu. Too valib naise endale välja aastaid varem, kuid Fernanda tulihingelisus vaibub, hiljem otsustab ta ikkagi tulla mehe juurde, kes teda tingimusteta armastab. Kuid Genaro kiindumus on tärganud Fernanda ilust, teadmiseta, kui keevaline naine on. Genaro, tasakaaluka mehena, eirab abielu mädanevat seisukorda. Fernanda aga ei hakka kunagi meest usaldama, see kahjustab nende suhet ning lahutab armastajad üuksteisest. Fernanda surm lahutab nad aga igaveseks.

Nekroloog äratas Marcelo Birmajeris huvi. Naise surm viis autori loo keerisesse. Birmajer reisis läbi Buenos Airese, kohtus erinevate inimestega, küsitledes neid, tahtes tõe osaliseks saada. Seega võib raamatut võtta ka uurimusena, kuna kõik tegelased on päris inimesed ja kõik sündmused on reaalses elus toimunud.

Autor kohtus ka isiklikult Genaroga, kes jagas talle siiani saladuslikke detaile. Too kordas Birmajerile oma uskumust, mille järgi ta elab: „Ime on juhuslik sündmus nähtuna usklike silmade läbi.“ Kaunid ütlused pole aga ainus põhjus, miks „Nekroloogiklubi“ tasub lugeda. Igaüks, kellel on huvi Argentiina kultuuri ja inimeste vastu, peaks selle romaani kindlasti kätte võtma, lisaks muidugi needki, kes tahavad sefaradi juutide kohta rohkem teada saada, sest see raamat pakub ka neid teadmisi. Teos on küll traagiline, kuid kultuurikirjelduste ning ausate tunnete poolest kaunis.

Mirell Talbre

 

Kirjandusfestivali HeadRead raames võib juudi juurtega argentiina kirjanikku Marcelo Birmajeri näha pühapäeval, 27. mail kell 13.00 Tallinna Kirjanike Maja musta laega saalis, kus temaga vestleb tõlkija Ehte Puhang. Rohkem infot siin!

Üks kommentaar “Päike silmis, torm südames

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.