„unerohi” ehk võimsa triloogia lõppakord

2018, TIKS Rekords

Sõnad: 1-11 EiK, abistasid: 3 F. M.; 5, 7 Mattias Tirmaste

Heliloojad: 1, 2, 4, 6, 11 Luurel Varas; 3 Sander Mölder; 5, 10 Mattias Tirmaste; 7 Lauri Täht; 8, 9 hxlger

Lisavokaalid: 2, 5, 7 Mattias Tirmaste; 2, 5 Maris Pihlap

Elektrikitarr: 2, 5, 10 Mattias Tirmaste

Viiul: 5 Maris Pihlap

Rütmipillid: 5 Mattias Tirmaste ja Maris Pihlap

Salvestused: Sander Mölder

Mix ja master: Romet Pott

Plaadikujundus: Kaspar Tamsalu

Toimetamine: Peeter Ehala

Olin seda plaati juba suve algusest peale oodanud, nädal enne albumi avaldamist kuulasin läbi artisti varasema loomingu, ning viimaks, 25. septembril oli album internetiavarustes kuulatav. Ja pettumust see mulle kindlasti ei valmistanud.

unerohi” on 18-aastase räppari, luuletaja ja art-hop artisti EiKi ehk Eik Erik Siku kolmas stuudioalbum, mis moodustab viimase osa triloogiast (kaks esimest osa olid uinak” ja äratuskell”). Uhiuue plaadi peal on 11 lugu kogupikkusega 49 minutit. Külalisvokaliste on kaasatud minimaalselt, heliloojate valik on see-eest üpriski kirju: Sander Mölder, Lauri Täht, hxlger, Luurel Varas ning Mattias Tirmaste. See on ühtlasi EiKi esimene plaadifirma alt väljutatud album (TIKS Rekords) ning kannab katalooginumbrit TIKS076.

Juba see, et palas KOHVITASS” kasutati koos viiulit ja elektrikitarri, ütleb unerohu” olemuse kohta nii mõndagi. Kindlasti ei ole tegu klassikalise räpialbumiga, kus räägitakse kiiretest autodest, rahast ja relvadest. Selle asemel on EiKi loomingus ohtralt viiteid kirjandusele ja popkultuurile, lüürika ja toon on üldjoontes melanhoolne, kuid leiab ka huumorit, jutuvestmist ja absurdi. Taustad on pigem eksperimentaalsed: osa neist võivad kuulajale, kes ei ole taolise žanriga harjunud, alguses isegi veidrad tunduda, aga see ongi art-hop. unerohi” ei ole kindlasti lihtne kuulamine, see ei ole muusika, mida sõpradega väljas käies või peol lasta. Rohkem sobib see vihmasesse õhtusse teetassi kõrvale nautimiseks, kuna mõte peab pidevalt üsna kiiresti jooksvate sõnadega sammu pidama. EiKi looming pole kindlasti kõigile, uut tabelihitti või miljoni-kuulamise-lugu ilmselt unerohust” ei tule, aga see polegi ilmselgelt eesmärk. EiK räägib olulistest ning ilmselt igat inimest mingil moel puudutavatest teemadest, ning teeb seda omanäoliselt, läbi oskuslike sõnamängude ning keeleveeretuste. Laita saab vaid liigset nimede loetlemist, mis võib kuulates veidi segadusse ajada. unerohtu” uinaku” ning äratuskellaga” võrreldes hakkabki kõrva klassikalisest räpist järjest kaugemale triivimine. Kui uinak” mahutas endasse nii mõnegi räpisingli, siis äratuskellas” kasutati juba mitmes loos akustilist kitarri ning unerohus” võib nii-öelda päris” pille juba rohkesti kuulda.

Eraldi tooksin välja ka palad IDIOOT” ja M”. IDIOOT” on lihtsalt äärmiselt lõbusa ja kaasahaarava lüürika,  flow ning rütmiga pala, mis lausa sunnib kordusnuppu vajutama. M”-i näol on samas tegemist väga huvitava ja pingestava looga, mis on suurepäraselt suudetud riimidesse valada.

Kokkuvõtteks võib öelda, et EiK on hakkama saanud triloogia lõpule väärilise albumiga, mis tema muusika püsikuulajale on suurepärane elamus, aga laiemale publikule jääb unerohi” ilmselt veidi kaugeks.

8.5/10

Joonas Väli

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.