Ootusest mõrkjad ebavõrdsuse valu hüüded

talesoftwoamericas

 

 

“Tales of Two Americas. Stories of Inequality in a Divided Nation”

Kogunud ja toimetanud John Freeman

Penguin Books, 2017, 352 lk.

 

 

 

Ehmatan poolunest üles, kuuldes järjestikku tulistamist täpselt enda kõrval. Hirm jõuab enne hinge pugeda, kui silmad reaalsusega harjuvad ja mu väikevenna nutividinal peatuvad. Mängud. Mõtlen neile umbes kahekümne tuhandele ameeriklasele, kes igal aastal surnuks tulistatakse ja sellele, millal tulistamisest sai aksepteeritav mängunarratiiv.

Kogumikku Jutustusi kahest Ameerikast. Lood ebavõrdsusest kahestunud ühiskonnas (ing k “Tales of Two Americas. Stories of Inequality in a Divided Nation”) on John Freeman kogunud kokku võrratult mitmekülgse valiku pajatusi, luuletusi ja lühijutte. Ainsad läbivad jooned, nagu ka pealkiri ütleb, on ebavõrdsus ja Ameerika. Pealkiri viitabki sellele, kui torkivalt mitmel tasandil lõhe selles riigis eksisteerib. Täiesti erinevate taustadega autorite tekstid on nende poolt plaanimata ühtselt voolavaks tervikuks seotud.

Antud teos ei ole õnneliku lõpuga lihtne suvine rannaromaan. See on kannatajate ja autorite kauaoodatud hüüe. Esimene võimalus jagada seda, mis neid ja lõpmata paljusid teisi pikalt kriipinud on. Pärast kurbusepisarat ei tule jumal-tänatud-et-see-lõpp-õnnelik-sai-naeratust. On vaid õhku rippuma jäänud ahastus, kuni õlale patsutab tänutunne, et ma olen just siin, just praegu selles riigis ja nende inimeste keskel. Eesti ei ole küll mingi võrdsuse musternäidis, kuid siiski on meile siin antud nii palju, mille üle õnnelik olla. Nii palju, mida tuhanded ameeriklased igatsevad.

Kogumike puhul on alati aspekte, mis puudutavad rohkem või kuidagi sügavamalt. Sellise tervikliku, kuid samal ajal mitmekülgse raamatu puhul leiab igaüks endale mõtte, mis pikaks ajaks hinge poeb, kuid tahaksin teiega jagada mõnd enda jaoks emotsionaalsemat lehekülge.

Julia Alvarez jäi meelde oma lihtsa ning tüüpilise, kuid samas ausa ja südamliku looga. Mõtlema pani ka jutustuse algusesse poogitud idee, et lennujaamad on ühed parimad ebavõrdsuse peeglid. Jõukamatele on loodud lennujaamadesse eraldi alad serveeritud toidu ning muude mugavustega, esimesena lennukile astumise võimalus ning vahel lausa viis võimalikku erinevat taset, et olla parem kui basic klass. Pärast kümneid tühistatud lende ning õhu, toidu ja magamisasemete puudusesse jäetud reisijate tülpimust, suutis autor juhtida tähelepanu väljapääsmatusse olukorda sattunud erinevate taustadega inimeste abivalmidusele ja lähedusele. Ootamatuste ees oleme kõik võrdsed ning autori viimased sõnad ma olen õnnelik, et see juhtus panid mu tahtma sama olukorda ise läbi elada.

Paljude teiste rassilise ebavõrdsuse lugude kõrval puudutas sügavalt Hector Tobari valusalt lühike jutt 9-aastasest Martinezide poisist, kes olles perega teel lõbustusparki, ühel õhtul surnuks tulistati. Noored mehed olid perekonna auto pihta tule avanud, arvates, et tegu on rivaalitseva gängiga. Ameerikas nii normaalseks ja igapäevaseks saanud, ei pöörata sellistele tulevahetustele enam tähelepanu. Autor vaatas enda magavat imikust poega ja vaatasin ka mina oma lähedasi ja perekonda vaid ühe mõttega: me oleme võimetud. Kõik võib juhtuda ja meil pole võimalustki tagada teineteise turvalisust.

Teose puhul oleks jagada, arutada ja tunnetada palju, kuid piirdun hetkel eeltoodud näidetega. Kinnitan, et leheküljed on väärt aega, et süveneda ja ahmida endasse see valu ning tunda piiritut rõõmu kõigest, mis on.

Fakt, et Ameerika pärismaalased moodustavad vähem kui ühe protsendi kogu riigi rahvastikust ja samas on nende suremus, politsei käe läbi, suurim võrreldes kõigi teistest rassidest inimestega, ei muutu ilmselt nii pea. Kuid mis saab ja peab nihkuma, on meie suhtumine. Suhtumine neisse, kes on tegelikult meiega samaväärsed. Alustuseks avame silmad, oleme tänulikud ja hoolime nii iseendast kui ka teistest. See maailm vajab kasvõi sellist pisikest headusetükki!

Mariann Jüriorg

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.