Kui ma oleksin ilus, siis ma oleksin sinu

„NO40 Pööriöö uni“
SHAKESPEARE/MENDELSSOHN/SEMPER/OJASOO/ELTS

Georg Meri ja Anu Lambi tõlked

Stsenaarium, lavastus, kujundus: Ene-Liis Semper, Tiit Ojasoo
Dirigent-muusikajuht: Olari Elts

Valguskunstnik: Pietu Pietiäinen
Animatsioon: Heta Jäälinoja, Aggie Pak-Yee Lee
Live mix: Maarja Pärsim
Animatsiooni mix: Alyona Movko
Operaatorid: Jekaterina Abramova, Sanna Maria Rink
Dramaturg: Laur Kaunissaare
Animaatorid: Heta Jäälinoja, Aggie Pak-Yee Lee

Laval: Marika Vaarik, Rea Lest, Helena Pruuli, Jörgen Liik, Jarmo Reha, Simeoni Sundja või Ragnar Uustal (kõik Teater NO99), ERSO, tütarlastekoor Ellerhein
Solistid: Arete Teemets, Kadri-Liis Kukk

Korraldajad: Teater NO99, ERSO, Eesti Kontsert

Esietendus 1. juunil kell 19:00 2016 Estonia kontserdisaalis.

„Pööriöö uni” on lavastus, mis on ääreni täis esteetilist naudingut. Visuaalne tegevustik on kaamerate ja prožektorite vahendusel kuvatud hiiglaslikule kerale saali kohal. ERSO ja tütarlastekoor Ellerhein toovad kuuldavale Mendelssohni kauni teose «Midsummer Night’s Dream». Eriliselt jääb silma näitlejate varjamatu toores emotsioon, kui kõlavad Shakespeare´i ,,Suveöö unenäo” värsid Anu Lambi võtmes. Tegelaskujud on justkui neetud. Miski ei peata neid, kui edasiviiv jõud on armastus.

Lavastuse alguses armastab Demetrius Hermiat, Helena Demetriust, Hermia ja Lysander aga õnnelikult üksteist. See kõik on aga pidevas muutuses. Armastus ja vihkamine pimestab pööriööl tegelaskujusid vaheldumisi, luues segadust, valu, pisaraid ja kahtlusi tegelaste tõotuste siiruses. Isegi, kui armastatu vihkab, põlgab, pruugib sõimusõnu armunu näkku, ei oma see tähtsust, sest elu mõte lasub armsama vastuarmastusel.

Taoliste tunnete ülev väljendamine on pilge inimemotsioonide muutlikkuse, lausa mõttetuse pihta. Lavastus ja näitlejate meisterlikkus viib need teataval määral absurdini. Etenduses on armastus kui kinnisidee. Justkui tundmuste vangla, kus kõik väljaspool armastatut on tühine, pakkumata ühtki sensatsiooni. Isegi armastatu põlgus ja sajatused on tähelepanu, mille eest tänulik olla. Armastusel on suur võim. Lihtne on ülevate tunnete hoovuses unustada kõige muu tähendus. Ohtlik on lasta enda rahulolul sõltuda täielikult kellestki teisest, sest kui armastatu õnn lasub mujal, variseb kokku kõik, mis elule värvi, ilu ja mõtte annab.

Etenduses näitab harukordset näitlejameisterlikkust Jörgen Liik, kes kehastab Nick Bottomit. Bottom on Shakespeare´i teosest tuttav kangur, kes proovib oma lavastuses «Pyramuse ja Thisbe ülikurblik lustmäng ja ülihale ots» mängida kõiki võimalikke osatäitjaid: Lõvi, Pyramust, Thisbet ja ülejäänud tegelaskujusid. Nick Bottom tõi lavastusse võrdsel määral naljatlust ja traagikat. Tema kõnest jäi kõrvu kumama lause: „Kui ma oleksin ilus, siis ma oleksin sinu”. Enamik inimesi kogeb elus armastust vastuarmastuseta. Kuni inimene ei mõista armastuse haruldust ja keerukust, ei oska ta seda väärtustada ega hoida. Kõnekujundis võib näha ka mõtet, et inimestena võtame vastu armastuse mida arvame, et väärime. Meie elu on piiratud, nagu müür Thisbe ja Pyramuse vahel seisab hirm me ees, laskmata meil püüelda väärtuste poole, mis viiksid meid lähemale oma kujutlusele täiuslikust elust ja õnnest.

Liigi lõpumonoloog oli äratus pööriöö unest. Esimest korda oli näitlejal vahetu kontakt publikuga. Ülikurblik kurbmäng sai oma traagilise lõpu. Viimane kõlama jääv fraas lavastusest oli: “Rutake, tõtake, koidu ajal kohtume”. Saali tungis hommikuse uduloorina kergus ja valgus ning oli selge, et kõik kunstivormid olid moodustanud täiusliku naturaalse koosluse.

Kretel Kopra

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.